رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 23 May
  تهران Mostly Cloudy
  ٢۶(°C)
  وزش باد ١٢(mph)
  فشار ٢۵.٩٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٢(in)
اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
 • کد خبر : 2077
 • مشاهده : 346 بازدید
 • پیشخوان
 • چاپ خبر : حیات‌وحش ورجین در حصار شهرها و جاده‌ها

در همین نزدیکی‌های پایتخت، جایی که کوه‌هایش تا ارتفاعات ۲۵۰۰ متری از سطح دریا، از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب در دست بسازوبفروش‌ها تماماً زیرساخت و ساز رفته و دیگر حتی منابع آبش هم کفاف این جمعیت ۱۰ میلیونی خسته و عصبی و دودگرفته را نمی‌کند اما هنوز اندک زیستگاه‌هایی به مدد […]

در همین نزدیکی‌های پایتخت، جایی که کوه‌هایش تا ارتفاعات ۲۵۰۰ متری از سطح دریا، از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب در دست بسازوبفروش‌ها تماماً زیرساخت و ساز رفته و دیگر حتی منابع آبش هم کفاف این جمعیت ۱۰ میلیونی خسته و عصبی و دودگرفته را نمی‌کند اما هنوز اندک زیستگاه‌هایی به مدد تلاش محیط بانان سازمان محیط زیست، از گزند کوه خواران و زمین‌خواران در امان مانده تا امروز بتواند جلوه‌های زیبایی از طبیعت را به رخ بکشد.

به گزارش نشریه لواسان، در فاصله ۱۰ کیلومتری از شمال شرق تهران در منطقه لواسانات، منطقه حفاظت‌شده ورجین دریکی دو هفته اخیر میزبان طبیعت دوستانی بود که برای تماشای گله‌های قوچ و میش البرز مرکزی به این منطقه آمده بودند تا از محل پاسگاه محیط بانی گلندوک قوچ و میش‌هایی را که به دلیل بارش برف در هفته گذشته به ارتفاعات پایین آمده‌اند تماشا کنند.

منطقه حفاظت‌شده ورجین با وسعتی بالغ‌بر ۲۷ هزار هکتار در شمال پارک ملی سرخه‌حصار و خجیر و در غرب پارک ملی لار واقع‌شده و گله‌های قوچ و میشش صدها سال بود که با دیگر مناطق هم‌جوار در ارتباط بوده و با تغییر فصل به‌راحتی می‌توانستند جابه‌جا شوند اما به دلیل ساخت‌وسازهای بی‌رویه در لواسان و ساخت جاده‌های متعدد به‌ویژه در دهه ۷۰ و ۸۰ به بعد، امکان مهاجرت قوچ و میش‌ها به پارک ملی سرخه‌حصار در زمستان‌ها عملاً از بین رفته است. احداث آزادراه تهران  – پردیس نیز در یک دهه گذشته آخرین کریدور زیستی قوچ و میش‌ها را هم از بین برد و حالا قوچ و میش‌ها مجبورند زمستان‌ها را هم در ورجین به سر ببرند. ازاین‌رو نزدیک ده سال است که محیط بانان برای جلوگیری از ورود گله‌های سرمازده و گرسنه به جاده‌ها و شهر که منجر به تلفات گسترده و شکار آن‌ها توسط متخلفان می‌شود چاره‌ای جز علوفه ریزی برای آن‌ها ندارند.
بنابراین گزارش، روز جمعه ۱۳ بهمن‌ماه اما بااینکه علوفه جدیدی برای گله‌ها ریخته نشده بود و به دلیل آب شدن برف در ارتفاعات پایین‌تر، گله‌ها تا نزدیکی مناطق مسکونی آمده بودند و بسیاری از کوهنوردان و عکاسان طبیعت این زیبایی بی‌بدیل را در قاب دوربین‌هایشان ثبت می‌کردند. بره میش‌های جوان و بی‌تجربه گاهی بافاصله زیاد گله را همراهی کرده و گاهی با تعجب می‌ایستادند و به تماشاچیان و عکاسان خیره می‌شدند. هرازگاهی هم‌صدای بره‌ها و آواز کبک‌ها سکوت کوهستان را می‌شکست.

 

اخبار مرتبط