رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۳ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 12 December
  تهران لطیف
  ۶(°C)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۶.٠٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.٠٨(in)
اوقات شرعی

شب چله میراث فرهنگی و معنوی نیاکان ما است، جشن تولد مهر(میترا یا خورشید)، جشن پیروزی نور  و  روشنایی و حقیقت بر تاریکی و ظلمت و بزرگداشت علم و گاه‌شماری زمان بوده است. از ۷هزار سال پیش بلکه دورتر مردم ایران‌زمین در شب یلدا که نخستین شب زمستان و بلندترین شب سال است آیین‌های خاص […]

شب چله میراث فرهنگی و معنوی نیاکان ما است، جشن تولد مهر(میترا یا خورشید)، جشن پیروزی نور  و  روشنایی و حقیقت بر تاریکی و ظلمت و بزرگداشت علم و گاه‌شماری زمان بوده است. از ۷هزار سال پیش بلکه دورتر مردم ایران‌زمین در شب یلدا که نخستین شب زمستان و بلندترین شب سال است آیین‌های خاص برگزار می‌کردند که ریشه در سنت‌ها و باورهای اصیل ایرانی دارد. در این شب گرد هم‌آیی و دورهم بودن کانون گرم خانواده اتحاد و همبستگی جمعی برای اندیشیدن و  سلامتی جسم و روح و روان از مهم‌ترین مسائل می‌باشد. این جشن سه موضوع مهم و سه هدف بزرگ را دنبال می‌کند؛ ۱٫ شب تولد مهر،۲٫پیروزی نور و روشنایی،۳٫ بزرگ داشت علم و گاه‌شماری زمان. اهداف: ۱٫ اتحاد مردم و پیوند عمیق خانواده،۲٫شاد زیستن،۳٫ آموختن تفسیر و آیین جشن‌ها. بسیاری باور دارند شب چله میراث قوم کاسپ ها(از نخستین اقوام ایران) می‌باشد. آن‌ها با ساختن چهار تاقی‌هایی توانستند انحراف۲۳درجه زمین در گردش به دور خورشید را اندازه‌گیری کنند.

 پیروان آیین مهر آخرین شب پاییز را مصادف با تولد خورشید می‌دانستند به‌طوری‌که از دل‌سیاهی شبی دراز و سرد، ایزد مهر در یک غار گود و کم ارتفاع از میانکوه‌های البرز ظهور می‌کند و خورشید گرم و نور افزا را به ارمغان می‌آورد. البته یلدا کلمه‌ای سریانی به معنای شب زایش است، ایرانیان گویند: شبی که فرشته مهر متولدشده و روشنایی را تقدیم زمین کرده و بر اهریمن پلید غالب شده است. در برخی منابع آمده است پس از مسیحی شدن رومیان سیصد سال بعد از تولد عیسی مسیح (س) کلیسا جشن تولد مهر را به‌عنوان زادروز عیسی پذیرفت. زیرا زمان دقیقی برای تولد وی وجود واقعی ندارد. وقتی میتراییسم از تمدن ایران باستان به سایر جهان منتقل شد درروم و بسیاری از کشورهای اروپا، ۲۱ دسامبر به مناسبت تولد میترا جشن گرفته می‌شد لیکن در پی اشتباهی محاسباتی، به ۲۵ دسامبر انتقال یافت و از سوی مسیحیان به‌عنوان روز کریسمس جشن گرفته شد.

از این رواست که تا امروز بابانوئل بالباس و کلاه موبدان ظاهر می‌شود یا حتی می‌شود گفت ترکیبی از لباس عمو نوروز و حاجی‌فیروز، درخت سرو یا کاج و ستاره بالای آن‌هم یادگاری از کیش مهر است.

کلمه نوئل از ریشه رومی ناتال به معنی تولد است و  بابانوئل در تولد مهر می‌آید، آراستن سرو یا کاج در کریسمس هم از ایران باستان به روم و روم به اروپا منتقل شد. ایرانیان به این دو درخت مخصوصاً سرو به چشم مظهر مقاومت می‌نگریستند و نخستین روز دی برابر آن  می‌ایستادند و عهد می‌کردند تا سال بعد مقاوم و پایدار باشند و نهالی دیگر می‌کاشتند.

 نور نمادی از خرد نزد ایرانیان بوده و آریاییان خورشید را مولود مهر می‌دانستند. مانند این مثال که می‌گوید: خورشید و آتش فعال و بی‌قرار باشیم و تا پایان عمر حتی لحظه‌ای دست از کوشش و مبارزه برنداریم. تمام کسانی که با نجوم و آرایش فضایی زمین و خورشید آشنا هستند، می‌دانند زمین اول دی‌ماه هرسال به نقطه‌ای میرسد که کوتاه‌ترین روز و بلندترین شب سال در نیمکره شمالی را دارا می‌باشد. بزرگ داشت شب یلدا یا چله برای نیاکان ما بزرگداشت علمی در دانش نجوم و گاه‌شماری زمان که برای اولین بار توسط ایرانیان انجام‌شده بوده است. سال چنان با دقت اندازه‌گیری شده بود که هنوز هم در زمان پیشرفت علوم و توسعه تکنولوژی حیرت‌برانگیز است. آن‌ها هزاران سال پیش دریافتند که گاه‌شماری بر پایه ماه نمی‌تواند گاه‌شماری درست باشد. پس به تحقیق درباره حرکت خورشید پرداختند و گاه‌شماری خود را بر پایه آن نهادند.

ایرانیان در شب یلدا برای رخنه به تاریکی و از بین بردن آثار اهریمنی، آتش می‌افروختند و در کنار خویشاوندان، گرد آتش جمع می‌شدند و با انجام آیین‌های مختلف شب را بسر می‌بردند.

درگذشته‌های دور، درخت سرو یلدا به‌عنوان سمبل استقامت و پایداری  در برابر سرما و تاریکی بود و در معابد وجود داشت. در این شب جوانان در پارچه‌ای آرزویی می‌کردند آن را بر شاخه‌های سرو می‌آویختند و در پای درخت هدایایی تقدیم میترا می‌نمودند. اکنون در ایام کریسمس درخت کاج را می‌آرایند و هدایایی در کنار آن قرار می‌دهند. برگزاری مراسم جشن و شب چله یا شب یلدا از شور حال خاصی برخوردار است، لازمه این جشن باشکوه حضور کهنسالان و بزرگان خانواده به نماد کهن‌سالی خورشید در پایان پاییز است. تهیه خوراکی‌های فراوان به رنگ خورشید مانند هندوانه، انار، پرتقال، و … نمادی از برکت،تندرستی، فراوانی و شادکامی می‌باشند. ازجمله آئین این مراسم دورهم نشینی زیر کرسی، قصه‌گویی توسط پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها است.

اخبار مرتبط