رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 23 May
  تهران Mostly Cloudy
  ٢۶(°C)
  وزش باد ١٢(mph)
  فشار ٢۵.٩٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٢(in)
اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸
 • کد خبر : 1757
 • مشاهده : 495 بازدید
 • یادداشت‌ها
 • چاپ خبر : نقش گذشت در تحکیم بنیان خانواده از دیدگاه اسلامی

تابه‌حال پژوهشی که به‌صورت مستقل به بررسی نقش گذشت و ایثار در تحکیم بنیان خانواده از دیدگاه اسلامی بپردازد صورت نگرفته است بلکه در تمامی پژوهش‌ها اشاره‌هایی گذرا به این قضیه شده است. تحقیق حاضر درصدد آن است تا به‌صورت مستقل به بررسی این مسئله بپردازد. نگاه مقدس اسلام به بنیان خانواده و اهتمام ویژه­ […]

تابه‌حال پژوهشی که به‌صورت مستقل به بررسی نقش گذشت و ایثار در تحکیم بنیان خانواده از دیدگاه اسلامی بپردازد صورت نگرفته است بلکه در تمامی پژوهش‌ها اشاره‌هایی گذرا به این قضیه شده است. تحقیق حاضر درصدد آن است تا به‌صورت مستقل به بررسی این مسئله بپردازد.

نگاه مقدس اسلام به بنیان خانواده و اهتمام ویژه­ به تحکیم بنیان آن ناشی از اهمیتی است که خانواده در تربیت و تعالی فرد و به‌تبع آن جامعه دارد. رسیدن به خانواده­ای متعالی و مستحکم جز با آراستگی به فضایل اخلاقی و مشارکت تمام اعضای خانواده امکان‌پذیر نیست.

با توجه به نگاه مقدس اسلام به کانون خانواده و اهمیت و جایگاه والای خانواده در رشد و پرورش فرد و به‌تبع آن جامعه، ایدئولوژی اسلامی اهمیت فراوانی به تحکیم بنیان خانواده داده است زیرا تحکیم این نهاد از دیدگاه اسلامی موجب تعالی فرد و جامعه می‌شود که می‌تواند انسان‌ها را به کمال و تعالی برساند. برای موفقیت خانواده، همانند دیگر امور زندگی باید مهارت­هایی را کسب کرد. لذا دین مبین راه­ها و روش‌های متنوع و فراوانی برای تحکیم این بنیان ارائه داده است که گذشت بین اعضای خانواده از مهم‌ترین مصادیق این راهکارها است.

گذشت یا ایثار به معنای مقدم شمردن دیگری بر خود در هرگونه منافع و دوری از ضرر رساندن به دیگران است که بیانگر اوج مودت و محبت انسان‌ها و تعالی اخلاقی آنان است. گذشت در برخی از آیات قرآن کریم با لفظ ایثار به‌کاررفته است که در آنجا نیز به معنای ترجیح دادن و مقدم دانستن به‌کاررفته است.

گذشت به‌عنوان یکی از راهکارهای کنترل و مدیریت خشم و موجب بازیابی کنترل بر زندگی است. درواقع گذشت و ایثار در روابط موجب می‌شود تا کنترل افراد به دست خشم نیفتد. به‌عبارت‌دیگر بخشش به معنای ضعف نیست بلکه نشان کاملی از قدرت است زیرا «هنگام گذشت و بخشش، با اعتمادبه‌نفس از خطای افراد چشم‌پوشی می‌کنیم، بنابراین قدرت خودکار آمدی و حس کنترل ما در موقعیت‌های ناخوشایند افزایش می‌یابد».

نظر به این‌که دین اسلام بر مودت و مهربانی تأکید فراوان دارد می‌توان گفت گذشت تأثیر عمیقی در تعالی روابط بین افراد دارد، چنان‌که آیات قرانی نیز تائید کننده این مفهوم است زیرا خداوند متعال می‌فرماید: «هرگز نیکی و بدی یکسان نیست. بدی را با نیکی دفع کن، ناگاه (خواهی دید) همان کس که میان تو و او دشمنی است، گویی دوستی گرم و صمیمی است» (الفصّلت/۳۴).

لذا اگر در دشمنی‌ها، گذشت و بزرگواری چنین تأثیری می‌گذارد، بدیهی است در خانواده که به‌طور طبیعی روابط دوستانه وجود دارد، عمیقاً کارساز خواهد بود.

با توجه به اینکه افراد در خانواده نقش‌های متفاوتی بر عهده‌دارند در این میان مرد همسر و پدر خانواده است و حق همسری و پدری دارد؛ پس باید حقوق او در جایگاهش رعایت شود و زن نیز همسر و مادر خانواده است و باید حقوق او نیز در هر دو جایگاه محفوظ باشد و انتظارات افراد از یکدیگر برحسب نقش‌ها تعدیل ‌شود.

اخبار مرتبط