رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • السبت ۱۴ شعبان ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 20 April
  تهران تا قسمتی ابری
  ١٣(°C)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٨۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٨۵(in)
اوقات شرعی

 • شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۶
 • کد خبر : 1646
 • مشاهده : 419 بازدید
 • یادداشت‌ها
 • چاپ خبر : اهمیت خانواده در کلام قرآن و احادیث

خانواده، نخستین کانون رشد و آرامش بشری است «سوره روم،آیه ۲۱» که مراقبت از آن وظیفه سنگینی بشمار می‌رود و تلاش برای حفظ و حراست از آن و قرار گرفتن آن درراه خدا باعث سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت است «سوره تحریم،آیه ۶». قرآن و روایات برای خانواده اهمیت ویژه‌ای قائل شده و احکام […]

خانواده، نخستین کانون رشد و آرامش بشری است «سوره روم،آیه ۲۱» که مراقبت از آن وظیفه سنگینی بشمار می‌رود و تلاش برای حفظ و حراست از آن و قرار گرفتن آن درراه خدا باعث سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت است «سوره تحریم،آیه ۶».

قرآن و روایات برای خانواده اهمیت ویژه‌ای قائل شده و احکام و آداب فراوانی برای رشد و بالندگی آن مقرر کرده‌اند که افزون بر رعایت آن‌ها برای رفاه و آسایش و رشد و تعالی خانواده، باید از خدای سبحان نیز نجات و آسایش خانواده را بخواهد.
حضرت ابراهیم «ع» وقتی به‌فرمان خداوند متعال خانواده خود را به مکه آورد، دست به دعا برداشت و عرض کرد: پروردگارا من برخی از فرزندانم «اسماعیل و نسل او» را در سرزمین بی کشت و زرع، در کنار خانه محترم تو سکونت دادم، پروردگارا تا نماز به‌پای دارند، پس دل‌های گروهی از مردم را به آنان گرایش ده و آنان را از میوه‌ها و محصولات روزی عطا فرما، باشد که شکر گذار باشند «سوره ابراهیم،آیه۳۷».
رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: هر معروفی صدقه به شمار می‌آید و هر آنچه را که مؤمن برای خود و خانواده و همسرش هزینه کند و نیز هر آنچه با آن آبروی خود را حفظ کند برایش صدقه نوشته شود «مستدرک الوسائل،ج۷،ص۲۳۹».

احسان و نیکی به خانواده باید به‌اندازه توانایی فرد باشد، بدین منظور امام رضا (ع) می‌فرمایند: صاحب نعمت باید برای خانواده گشایشی فراهم کند «الکافی،ج۴،آیه۷۱»
هم‌غذا شدن با خانواده
امام صادق (ع) می‌فرمایند: سزاوار نیست کسی غذایی را به خود اختصاص دهد و خانواده‌اش را در آن سهیم نسازد «تفسیر القمی،ج۱،ص۳۸۷».
رسول خدا (ص) می‌فرمایند: یکی از نشانه‌های تواضع مرد، صرف غذا با خانواده است «مستدرک الوسائل،ج۳،ص۲۵۴»
تقدم خانواده بر دیگران
رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: هرگاه خداوند متعال به شما خیری عطا کرد، ابتدا خود و خانواده را از آن بهره‌مند سازید «الجامع الصغیر،ج۱،ص۷۳» و درجایی دیگر فرمودند: از خانواده آغاز کنید و هرکسی که نزدیک‌تر است را مقدم بدارید.
توجه به خانواده در روز جمعه
رسول خدا می‌فرمایند: خانواده خود را روز جمعه از میوه یا گوشتی بهره‌مند سازید تا با آمدن جمعه شادمان شوند.

 ایشان به امیر المومنین (ع) می‌فرمایند: خدمت به خانواده، کفاره گناهان بزرگ، موجب فرونشاندن خشم الهی، مهریه حوریان بهشتی و موجب فزونی حسنات و درجات است. ای علی، به خانواده خدمت نمی‌کند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خدا برایش خیر دنیا و آخرت را خواسته است .
امیرمومنان علی (ع) می‌فرمایند: روزی بر رسول خدا (ص) وارد شدم، ایشان فرمودند: ای علی، چگونه شب را صبح کرده‌ای؟ گفتم: درحالی‌که در دستانم چیزی جز آب نیست و من برای حسن و حسینم ناراحتم. فرمودند:ای علی، اندوه برای خانواده حجابی در برابر آتش جهنم است .

کیفر تباه کردن خانواده 
رسول خدا (ص) می‌فرمایند: برای هلاکت یک مرد همین بس است که خانواده خود را تباه سازد.

از ایشان روایت‌شده که فرمودند: بدترین مردم، مرد سختگیر بر خانواده است.
شخصی از حضرت رسول (ص) پرسید: ای رسول خدا، مراد از سخت‌گیری بر خانواده چیست؟ ایشان فرمودند: مرد هر وقت وارد خانه شد همسر و فرزندانش بترسند و بگریزند و هرگاه از خانه بیرون رفت احساس راحتی کنند.«مجمع الزوائد،ج۸،ص۲۵».

اخبار مرتبط