رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
 • السبت ۸ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Saturday 17 November
  تهران لطیف
  ٨(°C)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۶.١٨(in)
  محدوده دید ٣.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.١٨(in)
اوقات شرعی

رئیس انجمن خوشنویسان غرب تهران گفت:

خط ماشینی، خوشنویسی را از هرز نوشتن نجات داد

مجتبی سبزه، رئیس انجمن خوشنویسان غرب تهران، روزه سه‌شنبه هشتم آبان ماه از غرفه نشریه لواسان در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور بازدید کرد. به گزارش نشریه لواسان، رئیس انجمن خوشنویسان غرب تهران، ضمن تقدیر از عملکرد این نشریه گفت: باید تبریک گفت به نشریه لواسان، به خاطر فعالیت در زمینه‌ای که قبل از […]

مجتبی سبزه، رئیس انجمن خوشنویسان غرب تهران، روزه سه‌شنبه هشتم آبان ماه از غرفه نشریه لواسان در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور بازدید کرد.

به گزارش نشریه لواسان، رئیس انجمن خوشنویسان غرب تهران، ضمن تقدیر از عملکرد این نشریه گفت:

باید تبریک گفت به نشریه لواسان، به خاطر فعالیت در زمینه‌ای که قبل از مباحث اقتصادی، جزو ملزومات زندگی مردم می‌باشد.

وی در خصوص انجمن خوشنویسان، گفت: این انجمن دارای ۳۰۰ شعبه در سراسر کشور و ۳۰شعبه در دیگر کشورهای دنیا، مخاطبی چند صدهزارنفری دارد. این آمار کم نیست به دلیل آنکه حتی موسیقی و شعر ایران‌زمین به این اندازه مخاطب ندارد.

سبزه، با اشاره به نقش هنر در زندگی ای فردی بیان کرد: زندگی زیبا، خوب، شیرین و دارای روح خواهد بود که از فرهنگ برخوردار باشد و فرهنگی زیبا خواهد بود که برخوردار از روحی لطیف و زیبا باشد. به قولی هم‌نشین باهنر باشد، ایرانی هم که ما در آن زندگی می‌کنیم، همواره عقبه و تاریخی آمیخته بافرهنگ و هنر را داشته است و همیشه جزو افتخارات ایران بوده و به این موضوع بالیده‌ایم.

وی اذعان داشت: تولد خط نستعلیق در ایران به  ۸۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، دراین‌بین شاهد ظهور چه بسیار هنرهایی بوده‌ایم که طولی نپایید از بین رفتند و از یادها فراموش شدند، لیکن هنر خطاطی با قدمت بسیار زیاد خود هنوز برای مردم طراوت خاص خود را دارد و از بین رفتنی نیست.

رئیس انجمن خوشنویسان در خصوص رابطه تمدن و فرهنگ گفت: تمدن دقیقاً بر روی پایه‌های فرهنگ بناشده است، و اگر امروز ما می‌بینیم قله‌های هنر هنوز در دست ایرانیان است، به همین دلیل می‌باشد. هنر همچنان در ایران جوشش خود را دارد و همواره استعدادهای بی‌نظیری نیز در رابطه باهنر در ایران وجود داشته است.

سبزه افزود:امروزه هنرمندان ایرانی کوشش می‌کنند اول حضور در عرصه جهانی هنر را از دست ندهند.

وی بابیان اینکه برنامه‌های کامپیوتری رقیبی برای خطاط‌ها محسوب نمی‌شوند گفت: حدود ۱۰ یا ۱۵ سال پیش برنامه‌هایی نظیر چلیپا به بازار آمد که می‌شد نستعلیق را تایپ کرد، جوی مبنی بر نابودی هنر خوشنویسی در کشور به راه افتاد، در سه سال ابتدایی نیز این نگرانی به‌وضوح احساس می‌شد، اما مخاطبین فرق بین هنر دست با خطاطی ماشینی را دریافتند و موضوع کاملاً برعکس و به نفع خطاط‌ها شد.

سبزه در پایان خاطرنشان کرد: قیمت تابلوهای خطاطی دستی بسیار بیشتر شد و این خط تنها برای متون باارزش به کار رفت، برعکس خط ماشینی که امروزه شاهد آن هستیم. انگار با آمدن خط ماشینی، خوشنویسی از هرز نوشتن نجات پیدا کرد.

 

اخبار مرتبط