رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 23 May
  تهران Mostly Cloudy
  ٢٧(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٩٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٢(in)
اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۴
 • کد خبر : 1450
 • مشاهده : 415 بازدید
 • یادداشت‌ها
 • چاپ خبر : هدف والای تشکیل خانواده

نخستین هدف از تشکیل خانواده،بقای نسل، تشکیل جامعه‌ی سالم و تأمین سلامت روانی افراد است.یکی دیگر از اهداف زندگی خانوادگی، تأمین نیازهای اعضای خانواده در سایه‌ی زندگی مشترک است و هر کاری به نسبت مقدار تأثیری که در برآوردن این هدف داشته باشد ارزشمند خواهد بود.کارهایی که اعضای خانواده برای تأمین این هدف انجام می‌دهند، […]

نخستین هدف از تشکیل خانواده،بقای نسل، تشکیل جامعه‌ی سالم و تأمین سلامت روانی افراد است.یکی دیگر از اهداف زندگی خانوادگی، تأمین نیازهای اعضای خانواده در سایه‌ی زندگی مشترک است و هر کاری به نسبت مقدار تأثیری که در برآوردن این هدف داشته باشد ارزشمند خواهد بود.کارهایی که اعضای خانواده برای تأمین این هدف انجام می‌دهند، به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:
الفـ )کارهایی که همه اعضای خانواده با انجام آن‌ها به‌طور یکسان می‌توانند در تأمین این هدف مؤثر باشند.
بـ )کارهایی که از همه افراد خانواده ساخته نیست، بلکه به‌تناسب ویـژگی جسمی و روانی،فرد خاصی باید به انجام آن کارها بپردازد و انجام آن از توان اعضای دیگر خارج است. بر همین اساس به‌طور طبیعی نوعی تقسیم‌کار در میان اعضای خانواده شکل می‌گیرد.
برای نمونه ایفای نقشی که زن در محیط خانواده دارد، در توان مرد نیست .زن با توجه به ساختار طبیعی و جسمانی‌اش، می‌تواند باردار شود. فقط او پس از وضع حمل می‌تواند کودک خود را با شیر تغذیه کند و با توجه به ویژگی‌های روانی مادرانه او را پرورش دهد، که این قبیل امور را مرد نمی‌تواند انجام دهد.
از سوی دیگر، مرد نیز با توجه به ویژگی‌های جسمانی و روانی‌ای که دارد، وظایفی را در مسیر تأمین اهداف خانواده بر عهده دارد که از توان زن خارج است.
پس تفاوتی که بین کارهای مرد و زن در تأمین اهداف خانواده وجود دارد، به تفاوت ویژگی‌های روحی و جسمی آن‌ها مرتبط می‌باشد.
در نگاهی کلی، زن ازنظر احساسات و عواطف قوی‌تر است و مرد در تدبیر و تعقل. حال در محیط خانواده که هم به تدبیر نیاز دارد و هم به پرورش و تربیت، این تقسیم‌کار به شکل طبیعی به وجود می‌آید که مرد به اداره خانواده و تأمین نیازهای اقتصادی آن بپردازد و زن پرورش فرزندان را به عهده بگیرد.
عوامل تقویت و تحکیم مودت و رحمت در خانواده
هدف اساسی اسلام، تربیت انسان و تأمین سعادت او در ابعاد وجودی و در تمام مراحل زندگی است.پیامبران الهی به‌ویژه پیامبر اسلام (ص) برای این هدف مقدس مبعوث شدند و در این راه کوشیدند و در انجام این کارها به نیازها، ویژگی‌ها و علایق فطری انسان توجه داشتند. به همین دلیل دستورهای تربیتی و فرهنگ حیات‌بخش معصومین (ع) به‌صورت دقیق در راستای پرورش فطری انسان‌ها تدوین‌شده است.
اسلام راهکارها و رفتارهایی را برای تحکیم و تقویت مودت در خانواده بیان نموده که به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌شود:
۱) مهرورزی 
یکی از راه‌های استحکام بنیان خانواده،توجه به ارتباط کلامی است. زبان مهم‌ترین عامل ارتباطی انسان و کلام ساده‌ترین و کاربردی‌ترین وسیله تبادل و تفاهم انسان‌ها به شمار می‌رود.کلمه و کلام، بار ارزشی مفهومی ویژه را در ذهن و روان شنونده ایجاد می‌کند و چه‌بسا او را به‌سوی تعابیر و تفاسیر درست یا نادرست سوق دهد که ممکن است نظر گوینده نیز بر آن نبوده است.
بسیاری از ارتباط‌های انسانی از طریق گفت‌وگو ،شکل می‌گیرد. در میان گونه‌های ارتباط،گفت‌وگو جایگاه و اهمیت ویژه‌ای دارد.در پژوهش‌ها مشخص‌شده است که در جامعه‌ی ما،٨۵٪ ارتباط افراد از طریق حرف زدن و گوش دادن و ١۵٪ از راه خواندن و نوشتن است.
پس‌واژه‌ها و کلمات، نقش ویژه‌ای را در نقل‌وانتقال مفاهیم و احساسات انسان‌ها دارند. بغداد و ستد کلمات ،اهداف و نیت‌ها آشکار می‌شود و به فرموده‌ی امیر مؤمنان حضرت علی (ع) :«المرء مخبوءٌ تحتِ لسانهِ» مرد در زیر زبان خود پنهان است (تا سخن نگوید شناخته نمی‌شود) این سخنان عاطفی با بهره‌گیری از کلمات دلنشین و خطاب‌های شایسته و محبت‌آمیز،مخاطب را جذب می‌کند و سبب می‌شود از گوینده راضی شده، در دل نسبت به او احساس محبت کند.
بی‌تردید مهم‌ترین وظیفه‌ی زن و شوهر و به‌ویژه شوهران، مهرورزی قلبی،زبانی و رفتاری است.برای رسیدن به آرامش و سکون،تأمین نیازهای غریزی در برابر نیازهای عاطفی نقشی به‌مراتب ضعیف‌تر دارد.
بهترین شاهد آن، پیوند و دلبستگی ژرف همسران موفق از دوران میان‌سالی به بعد باوجود فروکش کردن نیازهای غریزی است.شهید مطهری دراین‌باره چنین می‌گوید:«آن چیزی که زوجین را به یکدیگر پیوند می‌دهد،منحصراً شهوت و غریزه نیست و آنچه پایه‌ی وحدت زوجین را تشکیل می‌دهد همان چیزی است که قرآن کریم از آن به مودت و رحمت یادکرده است».

اخبار مرتبط