رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۱۳ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 24 October
  تهران لطیف
  ٢٠(°C)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۶.٠٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 2-Low
  رطوبت ٢۶.٠٨(in)
اوقات شرعی

 • جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۴
 • کد خبر : 1368
 • مشاهده : 285 بازدید
 • پیشخوان
 • چاپ خبر : خلأهای قانونی و ساخت‌وسازها بلای جان حیات‌وحش ورجین

کوچک شدن زیستگاه حیات‌وحش منطقه حفاظت‌شده ورجین، فرصت مهاجرت و جابه‌جایی را از حیوانات این منطقه می‌گیرد. محصور شدن حیات وحش ورجین درنتیجه ساخت‌وسازهای بیش‌ازحد، سلامت جفت‌گیری و ژنی حیات‌وحش را به دنبال دارد. به گزارش نشریه لواسان، روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه حمیدرضا خانی محیط‌بان منطقه حفاظت‌شده ورجین  که ۲۰ سال سابقه کار در حوزه محیط‌بانی […]

کوچک شدن زیستگاه حیات‌وحش منطقه حفاظت‌شده ورجین، فرصت مهاجرت و جابه‌جایی را از حیوانات این منطقه می‌گیرد. محصور شدن حیات وحش ورجین درنتیجه ساخت‌وسازهای بیش‌ازحد، سلامت جفت‌گیری و ژنی حیات‌وحش را به دنبال دارد.

به گزارش نشریه لواسان، روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه حمیدرضا خانی محیط‌بان منطقه حفاظت‌شده ورجین  که ۲۰ سال سابقه کار در حوزه محیط‌بانی دارد، با اشاره به محدود شدن عرصه زیستگاهی حیات‌وحش ورجین گفت: پیش‌ازاین حیات‌وحش ورجین امکان جابه‌جایی و تردد به سمت لار، خجیر و سرخه‌حصار را داشت اما در حال حاضر ورجین مثل یک جزیره، بسته‌شده و حیات‌وحش راه «گدار» ندارد و اصطلاحاً در اینجا محصورشده است.

وی ادامه داد: به دلیل کوچک شدن زیستگاه، حیات‌وحش مجبور می‌شود به سمت پایین‌دست کوه بیاید که در این صورت وارد باغ و ملک مردم می‌شود یا با ماشین‌ها تصادف می‌کند همچنین در پایین‌دست، خطر شکارچیان، حیات‌وحش را بیشتر تهدید می‌کند.

خانی که از محیط‌بانان قدیمی منطقه ورجین است، با انتقاد از ساخت‌وسازهای بی‌رویه در لواسان طی سال‌های گذشته می‌گوید: ملک‌داران در ارتفاعات پیشروی کردند و باعث کوچک شدن زیستگاه حیات‌وحش شدند. به همین علت در فصل زمستان به دلیل کاهش پوشش گیاهی، مجبور به تغذیه حیات‌وحش از طریق علوفه دستی می‌شویم.

تهدید حیات و بقای حیات‌وحش از سوی انسان موضوع تازه‌ای نیست. بارها کارشناسان در مورد اثرات مخرب فعالیت‌های بشری در محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی هشدارها داده‌اند اما به تفاهم نرسیدن توسعه و ساخت‌وساز با محیط زیست است که هرروز وضعیت را بدتر و بدتر می‌کند.

مهاجرت حیات‌وحش، سلامت جفت‌گیری‌ها را بالا می‌برد

رضا کرمی مسئول منطقه حفاظت‌شده ورجین نیز دراین‌باره با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته حیات‌وحش شرایط مساعدی برای مهاجرت و جابه‌جایی‌ها داشت، گفت: مهاجرت حیات‌وحش فرصت اختلاط بین حیات‌وحش را ایجاد می‌کرد و باعث می‌شد جفت‌گیری‌ها و زادوولد آن‌ها سلامت بیشتری داشته باشد و درنتیجه این شرایط، حیات‌وحش بنیه قوی‌تری داشت.

وی تأکید کرد: مهاجرت باعث می‌شود حیات‌وحش قوی توان تغییر مکان داشته باشد و حیات‌وحش ضعیف‌تر باقی بماند و به‌تدریج از چرخه طبیعت خارج شود اما در شرایط حاضر، براثر ساخت‌وسازها، «گدار حیات‌وحش» بسته‌شده است. ساخت مسکن مهر در پردیس و توسعه لواسان مسیر حیات‌وحش ورجین را به‌طور کامل بسته است.

جفت‌گیری فامیلی حیات‌وحش باعث تولد نوزادان ضعیف می‌شود

محیط‌بان کرمی با اشاره به تولد نوزادان ضعیف و ناقص براثر بسته شدن راه گدار حیات‌وحش تصریح کرد: وقتی امکان جابه‌جایی و مهاجرت برای حیات‌وحش منطقه وجود ندارد به‌نوعی جفت‌گیری‌ها فامیلی می‌شود که درنتیجه آن، ژن‌ها ضعیف می‌شوند و همین موضوع باعث انقراض حیات‌وحش در سال‌های آینده می‌شود.

مسئول منطقه حفاظت‌شده ورجین با تأکید برافزایش مرگ‌ومیر حیات‌وحش در سال‌های اخیر، تصریح کرد: در زمستان سال گذشته تعداد تلفات حیات‌وحش ورجین به۵۰ تا ۱۰۰ رأس رسید این در حالی است که در سال‌های گذشته تلفات در فصل زمستان در حد دو یا سه رأس بود. دلیل این وضعیت ضعیف شدن ژن حیات‌وحش منطقه است که نتوانستند در برابر سرما مقاومت نشان دهند.

بنابراین گزارش،عامل تلفات حیات‌وحش تنها افزایش ساخت‌وساز نیست. ورود بیش‌ازحد مجاز دام به منطقه و تصرف منابع آب و غذای حیات‌وحش از دیگر عوامل تهدیدآمیز است.

حمیدرضا خانی محیط‌بان ورجین، ورود بیش‌ازحد واحدهای دامی‌ به منطقه را یکی از عوامل آسیب‌زا برای جمعیت حیات‌وحش دانست و اظهار کرد: دام‌ها با انتقال بیماری‌ها و چرای بیش‌ازحد، بقای حیات‌وحش منطقه ورجین را تهدید می‌کنند همچنین چشمه‌هایی که برای حیات‌وحش تعبیه‌شده توسط دامداران تصرف‌شده است و سگ‌های گله از ورود حیات‌وحش به چشمه‌ها و آبشخورها جلوگیری می‌کنند.

جلوی اجاره پروانه چرای دام گرفته شود  

وی بابیان اینکه  دام‌ها وارد منطقه یک‌پنجم امن ورجین نمی‌شوند اما برای سایر مناطق پروانه مرتع‌داری صادر می‌شود، گفت: گاه دامدارانی که برای ۴۰ رأس دام، پروانه مجاز دارند ۴۰۰ رأس دام وارد منطقه می‌کنند یا برخی پروانه خود را اجاره می‌دهند درحالی‌که این کار کاملاً غیرقانونی است. درنتیجه این بی‌قانونی‌ها در مرتعی که نهایتاً تا ۴۰۰ رأس ظرفیت دارد  ۲۰۰۰ رأس دام وارد می‌شود و ضرر جبران‌ناپذیری به شرایط غذایی حیات‌وحش وارد می‌کند چون چرای دام به شکلی است که حتی ریشه گیاه را هم درمی‌آورد و در سال آینده علف نمی‌روید.

ضرورت ممیزی جدید مراتع

خانی ضمن اشاره به اینکه نسبت به اجاره دادن پروانه چرای دام و ورود دام بیش از ظرفیت مرتع به منابع طبیعی استان تهران اعتراض و شکایت شده است، عنوان کرد: ممیزی جدید مراتع باید صورت گیرد تا مجوزها بر اساس شرایط کنونی مراتع داده شود.

همدستی برخی دامداران با شکارچیان متخلف

وی بابیان اینکه حضور دامداران در منطقه نیز یک آسیب به شمار می‌آید، تصریح کرد: گاهی شکارچیان متخلف از دامداران به‌عنوان «بلدچی» استفاده می‌کنند چون این دامداران که مجوز ورود به منطقه ورجین دارند، به شناخت کافی از منطقه دست‌یافته‌اند بنابراین گاه نقش راهنمای شکارچیان متخلف را بازی می‌کنند.

ورجین به‌موجب رأی شورای عالی محیط زیست در سال ۱۳۶۱ به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام شد که ازنظر تقسیمات کشوری در استان تهران، بخش لواسانات و شهرستان شمیرانات در شمال شرقی شهر  تهران واقع‌شده‌ است و طبق آخرین بررسی‌ها، منطقه حفاظت‌شده ورجین حدود ۲۸ هزار هکتار وسعت دارد. طبق آخرین سرشماری‌ها، ورجین ۲۵۰۰ رأس قوچ و میش و ۱۰۰ رأس کل و بز دارد. افزون بر این ردپای پلنگ نیز در این منطقه دیده‌شده است.

اخبار مرتبط