رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 23 May
  تهران Mostly Cloudy
  ٢٧(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٩٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٢(in)
اوقات شرعی

 • جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۹
 • کد خبر : 1353
 • مشاهده : 427 بازدید
 • یادداشت‌ها
 • چاپ خبر : تحکیم خانواده

خانواده دارای سه رکن فیزیکی،عاطفی و معنوی است.رکن فیزیکی خانواده را وجود همسران و رکن عاطفی آن را محبت و عفو و گذشت تشکیل می‌دهد.ارکان فیزیکی، بدنه و اسکلت خانواده را تشکیل می‌دهد و ارکان عاطفی،روح و جان خانواده می‌باشند. اگر خانواده‌ای از دو نعمت محبت و گذشت محروم شود،همانند کالبد بدون روح خواهد بود […]

خانواده دارای سه رکن فیزیکی،عاطفی و معنوی است.رکن فیزیکی خانواده را وجود همسران و رکن عاطفی آن را محبت و عفو و گذشت تشکیل می‌دهد.ارکان فیزیکی، بدنه و اسکلت خانواده را تشکیل می‌دهد و ارکان عاطفی،روح و جان خانواده می‌باشند.
اگر خانواده‌ای از دو نعمت محبت و گذشت محروم شود،همانند کالبد بدون روح خواهد بود که هیچ خوشبختی و موفقیتی در آن وجود نخواهد داشت؛زیرا سعادت و خوشبختی در زندگی خانوادگی سالم و موفق یافت می‌شود؛جایی که محبت و عاطفه ،انسان را از محبت‌های بی‌پایه و سطحی بی‌نیاز می‌کند و با تلاش دو انسان امیدوار و بانشاط،محیطی سرشار از دوستی و احساس مسئولیت فراهم می‌شود.
پیوند مودت و رحمت:
خداوند انسان را با اندکی تفاوت ساختمانی و عاطفی،در دو جنس آفرید و آرامش و نیک بختی آنان را در پیوستن به هم و ازدواج قرارداد.از نگاه قرآن،خانواده،مدرسه محبت و دوستی است.
خداوند در قرآن مجید می‌فرماید: و از نشانه‌های او اینکه از نوع خودتان همسرانی برای شما آفرید تا بدان‌ها آرام گیرید و میانتان دوستی و رحمت نهاد. آری در این نعمت برای مردی که می‌اندیشند قطعاً نشانه‌هایی است.
قرآن در این آیه،هدف ازدواج را سکون و آرامش دانسته است و با تعبیر پرمعنی «لتسکنوا» نکته‌های بسیاری را بیان کرده است.
این آرامش به این دلیل است که دو جنس،تکمیل گر یکدیگر و مایه شکوفایی و نشاط و پرورش هم می‌باشند؛به‌گونه‌ای که هر یک بدون دیگری ناقص است.چنین جاذبه نیرومندی میان دو جنس مکمل دور از انتظار نیست.بر اساس این تعبیر ،رابطه و پیوندزن و شوهر ،از ابعاد مهم خانواده است.در خانواده نقاط ضعف و قوت شخصیت انسان بدون هیچ ترس و ملاحظه‌ای آشکار می‌شود امکان درمان مشکلات به‌صورت طبیعی در آن فراهم است ،یعنی با نیروی عشق و محبت می‌توان به دشوارترین مقصودها رسید.
زن و شوهر با تعامل دوستانه و همکاری در مسیر شناخت خود و خدای خود ،به آرامش می‌رسند و به‌سوی وادی امن الهی گام برمی‌دارند.خداوندی که انسان را برای زندگی اجتماعی آفریده،این پیوند و رابطه ضروری را نیز در جان او ایجاد کرده است.
تعبیر سکنی در آیه،اشاره به این واقعیت دارد که آرامش،مقام و موقعیتی است که انسان باید به آن دست یابد.از دیدگاه قرآن،وظیفه خانواده زمینه‌سازی برای رسیدن به این هدف است؛برای زن و شوهر و یا فرزندانی که راه آنان را ادامه می‌دهند.
الفت زن و شوهر و همکاری عاشقانه و محبت‌آمیز آن دو در مسیر کمال،رحمت و مهربانی را برای خانواده و دیگران به بار می‌آورد، پس این الفت،پیوندی سالم است که زمینه مناسب را برای ارتباط مسئولانه و ماندگار فراهم می‌آورد.از طرف دیگر،فرزندان که نوگامان این مسیرند،از آن الگو گرفته و در روابط آینده با جامعه،سرمشق خود قرار می‌دهند.رفتار والدین بیشتر از نقش محسوس آنان در روابط با فرزندان تأثیر دارد و نوع تعامل والدین با یکدیگر،سنگ بنای شخصیت روانی فرزندان را می‌نهد.
منظور از سازگاری و هماهنگی میان زن و شوهر،تلاش در جهت تعالی و تکامل دوسویه،باوجود تفاوت‌های طبیعی و ذاتی است.زن و مرد همان‌گونه که تفاوت‌های زیستی باهم دارند،تفاوت‌های مهم روانی نیز دارند.آیات قرآن کریم نیز بدین نکته اشاره دارد:
سوگند به شب چون پرده افکند،سوگند به‌روز چون جلوه گری آغاز کرد و سوگند به آن‌که نر و ماده آفرید،که همانا تلاش شما پراکنده است.

ادامه دارد…

اخبار مرتبط