رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • السبت ۱۴ شعبان ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 20 April
  تهران تا قسمتی ابری
  ١۵(°C)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٨۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٨۵(in)
اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۰
 • کد خبر : 1209
 • مشاهده : 378 بازدید
 • یادداشت‌ها
 • چاپ خبر : اصول تحکیم خانواده

ریشه فقر عاطفی و معنوی انسان‌ها که امروزه افراد زیادی با آن درگیرند، نداشتن تفسیر درست از خانواده و نداشتن التزام عملی به وحدانیت خدا و مؤثر بودن او در زندگی است. این امربر روابط عاطفی اعضای خانواده تأثیر دارد و موجب اضطراب،دلهره،داشتن آرزوهای واهی،حرص،طمع و دل‌بستگی به امور دنیوی و مادی وبی اعتنا شدن […]

ریشه فقر عاطفی و معنوی انسان‌ها که امروزه افراد زیادی با آن درگیرند، نداشتن تفسیر درست از خانواده و نداشتن التزام عملی به وحدانیت خدا و مؤثر بودن او در زندگی است.
این امربر روابط عاطفی اعضای خانواده تأثیر دارد و موجب اضطراب،دلهره،داشتن آرزوهای واهی،حرص،طمع و دل‌بستگی به امور دنیوی و مادی وبی اعتنا شدن نسبت به امور اساسی و زیر پا گذاشتن ارزش‌های الهی که انسانیت را به‌مراتب کمال می‌رساند شده است.
با توجه به اینکه بنیان خانواده نقش مهم و اساسی در انتقال و پیشبرد آموزه‌های وحیانی و غیر وحیانی دارد به‌سلامت کانون خانواده و رشد و بالندگی و تحکیم آن بسیار توجه شده است.به‌ناچار افرادی که در نگرش به این بنیان مقدس دچار خطا و انحراف شده‌اند جوامع انسانی را به انحطاط کشانده و آدمی را از راه رشد و تعالی و سعادت که ازجمله هدف‌های آفرینش بوده است بازداشته‌اند.
عنوان مقاله حاضر عبارت از عوامل استحکام خانواده در فرهنگ قرآن و عترت می‌باشد.در این نوشتار به بررسی آیاتی که راجع به تشکیل خانواده بر پایه‌ی انس و الفت، مهر و محبت،اعتماد،اطمینان،سکون،آرامش،دلجویی،عفو و گذشت و سایر اصول اخلاقی بیان‌شده است.همچنین به بیان انواع خانواده در اسلام ،عوامل ثبات و دوام خانواده یا سستی پایه‌های آن، راهکارهای تقویت و تحکیم بنیان خانواده بر اساس آموزه‌های قرآن کریم و سیره‌ی ائمه‌ی اطهار علیهم‌السلام و بزرگان دین نیز بیان گردیده است .
انسان‌ها بر اساس سرشت و فطرت خدادادی خویش نیازمند جفت و همدم می‌باشند تا به سکون و آرامش برسند

 1. ۱٫ مکاتب سالم در جوامع بشری،به‌ویژه مکتب‌های آسمانی و دین مبین اسلام این میل فطری انسان را تأیید نموده‌اند.در اسلام هیچ بنیانی باارزش‌تر از ازدواج بنانهاده نشده و کسی را که از این سنت نبوی روی‌گردان شود ، از خود نمی‌شمارد.
 2. ۲٫ اساسی‌ترین مبحثی که درروند رشد شخصیت و تعالی و پیشرفت روزافزون انسان به‌سوی سعادت و فوز ابدی کارساز است مبحث خانواده می‌باشد.
  در غرب و در میان افرادی که جهان‌بینی مادی دارند و در باورهای دینی ضعیف می‌باشند،پیوند در ارتباط اعضای خانواده بر اصل منافع شخصی و ملاک‌های مادی قرار دارد.ازاین‌رو ضربه‌های تلخ و سختی را نیز متحمل شده‌اند.
  ازجمله اهداف مهم انبیای الهی و اوصیای دین، حراست از کیان خانواده است که اگر بر مبنای اصول الهی تشکیل شود ،منشأ خیرات و برکات فراوان برای فرد،جامعه و خانواده خواهد بود.
  در اسلام پیوند زناشویی ،از نشانه‌های قدرت و حکمت الهی مطرح‌شده و مودت و رحمت است که کانون خانواده را استواری می‌بخشد.
  اکنون باید دید چه عاملی در موفقیت خانواده مؤثر می‌باشد؟چرا برخی ازدواج‌ها موفق و برخی دیگر ناموفق است؟تفاوتش بین افرادی که سالیان سال در زندگی زناشویی خود کامیاب هستند باکسانی که پیوسته با مشکلات روبه‌رو می‌شوند،در چیست؟
  می‌دانیم که همه زوج‌ها با آرزوهای طلایی و مالامال از خوشبختی ،زندگی زناشویی را آغاز و ادامه می‌دهند،اما به چه علت گروهی از آن‌ها فقط در مدت اندکی شادی و خوشبختی را تجربه می‌کنند وعده‌ی دیگر ،سال‌ها زندگی را با شور و شعف ادامه می‌دهند.
  خانواده،تجلی‌گاه مودت و رحمت از منظر قرآن:
  خانواده از بااهمیت‌ترین نهادهای اجتماعی و کوچک‌ترین هسته جامعه است.اساس و پایه خانواده ازدواج است،مسئله ازدواج نیز از مهم‌ترین مراحل و وقایع زندگی هر انسانی می‌باشد،و فرآیندی است از تعامل بین زن و مرد که با شرایط و مراسم قانونی ،شرعی و عرفی برگزار می‌شود.این عمل موردپذیرش شرع،قوانین و تشکیلات اجتماعی است.
  با ازدواج،بسیاری از نیازهای فردی و اجتماعی زن و مرد،با توجه به ارتباط‌های جسمی،جنسی،روانی و اجتماعی،برآورده می‌شود
  ارزش‌گذاری خانواده ،بر پایه مودت و انس و الفت بین اعضای آن می‌باشد و اعضای یک خانواده را انجام حقوق متقابل و پایبندی به وظایف ،در کنار یکدیگر و منسجم نگاه داشته است.اگر این جریان بر اساس دوستی و تفاهم و به‌دوراز خودخواهی ادامه یابد،به کمال انسانی مورد انتظار خواهد انجامید.
  ادامه دارد…

اخبار مرتبط