رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • السبت ۱۴ شعبان ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 20 April
  تهران تا قسمتی ابری
  ١۵(°C)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٨۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٨۵(in)
اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
 • کد خبر : 1122
 • مشاهده : 395 بازدید
 • یادداشت‌ها
 • چاپ خبر : اصول تحکیم خانواده

با سلام، با ادامه مقاله تحکیم خانواده با ما همراه باشید مثبت اندیشی برخی از سخن‌ها مبهم هستند و هرکسی می‌تواند آن‌ها را به‌گونه‌ای مثبت یا منفی تفسیر کند. یا اینکه اصولاً برخی از پیام‌ها دارای چندین مفهوم هستند. ازاین‌رو ملاحظه می‌شود که گاهی اوقات مفهوم پیام برای فرستنده پیام کاملاً روشن و مشخص است. […]

با سلام، با ادامه مقاله تحکیم خانواده با ما همراه باشید

مثبت اندیشی

برخی از سخن‌ها مبهم هستند و هرکسی می‌تواند آن‌ها را به‌گونه‌ای مثبت یا منفی تفسیر کند. یا اینکه اصولاً برخی از پیام‌ها دارای چندین مفهوم هستند. ازاین‌رو ملاحظه می‌شود که گاهی اوقات مفهوم پیام برای فرستنده پیام کاملاً روشن و مشخص است. اما برای طرف مقابل یا گیرنده پیام این‌طور نیست. در این شرایط و موقعیت گیرنده پیام شروع می‌کند به حدس زدن و ذهن‌خوانی که متأسفانه اغلب اوقات به برداشت‌های نادرست و اشتباه منتهی می‌شود. در این‌گونه موارد ساده‌ترین راه این است که گیرنده پیام به‌وضوح و صراحت سؤال می‌کند که منظورش از پیام موردنظر یا موضوع صحبت شده چه بوده است و نیز گیرنده پیام می‌تواند از فرستنده پیام درخواست کند که توضیح بیشتری دهد تا رفع اشکال و ابهام شود.

گفتگوهای صادقانه

در هر فرصتی که پیش می‌آید سعی کنید با همسر و اعضای خانواده خود ارتباط کلامی و عاطفی برقرار کنید و به گفتگوهای خانوادگی بپردازید. زن‌ها از صحبت کردن با همسرشان بیشتر لذت می‌برند و از این روش برای نشان دادن مهر و علاقه خود نسبت به همسرشان استفاده می‌کنند. بنابراین توصیه می‌شود شوهر مشتاقانه به صحبت‌های همسرش گوش کند و واکنش مناسب نشان دهد. چنانچه شوهر یا زن در شرایط خاصی نتوانند به صحبت‌های همسرشان گوش کنند باید این موضوع را صادقانه و صمیمانه مطرح و تقاضا کند صحبت کردن درباره آن موضوع را به فرصت دیگری موکول کنند. درهرحال از پیش آمدن این حالت جلوگیری کنید که همسر شما فکر کند و احساس نماید که شما مشغول کار و فعالیت خودتان هستید و به حرف‌های او گوش نمی‌کنید و توجه ندارید.

ارزیابی رفتارها

زن و شوهر باید مشخص کنند که از یکدیگر چه انتظاراتی دارند؟ آن‌ها باید گاه‌گاهی در یک فضای محرمانه، محبت‌آمیز و صمیمانه به ارزیابی رفتار و روابط یکدیگر بپردازند و از یکدیگر سؤال کنند آیا از من راضی هستی، آیا من توانسته‌ام انتظارات تو را پاسخگو باشم؟ نسبت به من چه احساسی داری؟ نکته حائز اهمیت این است که زن و شوهر باید خودشان به حل مشکلات زناشویی و خانوادگی اقدام کنند و پیش از آنکه موضوع را باکسی دیگر در میان بگذارند به‌عنوان دو انسان عاقل و بالغ مسئله را منصفانه بین خود حل‌وفصل کنند و اجازه ندهند دیگران در این امر مداخله کنند.

زن و شوهر نباید تصور کنند که این انتظارات و احساسات به‌قدری روشن و گویا هستند که نیازی به طرح بیان آن‌ها نیست و همه می‌دانند. بنابراین شوهر نسبت به زن و زن نسبت به شوهر باید احساسات و عواطف و انتظارات خود را در میان گذارند و به‌طور آشکار ابراز کنند و برای بهبود روابط خود تلاش نمایند. زن و شوهر باید از یکدیگر سؤال کنند. چکار باید کرد که روابطمان بهتر و بانشاط‌تر شود؟

توجه به افکار و تمایلات همدیگر

گاه زن و شوهر از یک مسئله واحد دو برداشت کاملاً متفاوت دارند و این برداشت‌های متفاوت را با یکدیگر مطرح نمی‌کنند و یا نمی‌خواهند که این برداشت‌های متفاوت را درک کنند و درنتیجه بروز یک مسئله ساده ممکن است به یک بحران تبدیل شود. لذا زن و شوهر باید سعی کنند که برداشت‌های یکدیگر از مسئله را جویا شوند و بفهمند. برای شناخت ریشه اختلافات زناشویی باید با روانشناسی آشنا شد و دریافت که زن و مرد به چه اموری بها می‌دهند درحالی‌که مرد می‌خواهد مستقل و خودمختار باشد و برای آزادی عمل ارزش قائل است زن به زندگی اجتماعی و گردش جمعی اهمیت می‌دهد که در این شرایط زن و شوهر از خود انعطاف نشان دهند و به آگاهی برسند.

احساس مسئولیت

برای ایجاد حفظ و استمرار یک رابطه زناشویی سالم، موفق و با طراوت باید هر یک از زوج‌ها تلاش کنند، وقت بگذارند، احساس مسئولیت کنند و موانع برقراری روابط سالم را از میان بردارند و به هم کمک کنند.     ادامه دارد…

 

اخبار مرتبط