رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ رجب ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 18 March
  تهران لطیف
  ۴(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٩٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٢(in)
اوقات شرعی

 • جمعه ۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵
 • کد خبر : 1088
 • مشاهده : 484 بازدید
 • پیشخوان
 • چاپ خبر : مبارزه با ملخ و آفات همگانی توسط جهاد کشاورزی

رئیس جهاد کشاورزی لواسانات در گفت‌وگو با خبرنگار نشریه لواسان گفت: طرح مبارزه با آفات و ملخ البرزی در بخش رودبار قصران، لواسان بزرگ و کوچک در حال انجام است. سعیده سعیدی عنوان کرد: سیکل زندگی ملخ‌ها به این صورت است که با سرد شدن هوا ملخ‌ها به ارتفاعات رفته و در آنجا تخم‌ریزی می‌کنند […]

رئیس جهاد کشاورزی لواسانات در گفت‌وگو با خبرنگار نشریه لواسان گفت: طرح مبارزه با آفات و ملخ البرزی در بخش رودبار قصران، لواسان بزرگ و کوچک در حال انجام است.

سعیده سعیدی عنوان کرد: سیکل زندگی ملخ‌ها به این صورت است که با سرد شدن هوا ملخ‌ها به ارتفاعات رفته و در آنجا تخم‌ریزی می‌کنند تخم‌های آن‌ها در طول زمستان زنده می‌ماند و در بهار سال بعد نسل جدیدی از این ملخ‌ها را به وجود می‌آورند، به‌تدریج با گرم شدن هوا گیاهان مورد تغذیه ملخ در ارتفاعات از بین رفته و این آفات به مناطق پایین‌تر ازجمله باغات و مزارع ریزش می‌کنند.

وی در پاسخ به سؤال “اگر ملخ‌ها به‌صورت ناگهانی به باغات و مزارع ریزش کنند، آیا کشاورزان توان مقابله با آن‌ها رادارند؟” اظهار داشت: کشاورزان نیز می‌توانند با آن‌ها از طریق آفت‌کش‌های مخصوص مبارزه کنند، با عقد قرارداد جهاد کشاورزی و شرکتی که در صنف خدمات تخصصی و پیمانکاری کشاورزی فعالیت می‌کند دیگر افتادن چنین اتفاقاتی  بدیهی و دور از انتظار می‌باشد.

رئیس جهاد کشاورزی لواسانات، در ادامه بابیان اینکه “ده قسمت به‌عنوان پایلوت انتخاب‌شده و کارشناسان مربوطه با سرکشی و نظارت بر این ده بخش جمعیت ملخ‌های جهنده البرزی را کنترل می‌کنند، افزود: به‌طور مثال اگر تعداد ملخ‌ها در هر مترمربع به ده عدد برسد؛ کارشناس پس از تشخیص و اعلام وضعیت به جهاد کشاورزی اجازه آفت زدایی را از این نهاد دریافت می‌کند وسپس اقدام می‌نماید.

سعیدی همچنین با اشاره به ده‌قسمتی که به‌عنوان پایلوت از سوی کارشناسان جهاد کشاورزی انتخاب‌شده اظهار داشت: این ده قسمت عبارت‌اند از روستاهای آهار، ایگل، شکراب و امامه در بخش رودبارقصران، ایراء، دشت هویج افجه، پورزند، اردوگاه امام خمینی (ره) لواسان و نیک نامده که تابه‌حال بیش از ۵۰ هکتارآن در روستای نیک‌نامده آفت زدایی شده است.

رئیس جهاد کشاورزی لواسانات درباره‌ی خصوصیات این حشرات افزود: این حشرات دارای پاهای جهنده در عقب بدن خود هستند. که معمولاً می‌توانند ۱ متر یا بیشتر جهش کنند درعین‌حال، او برخلاف بیشتر ملخ‌های دیگر قادر به پروار نیست، چراکه فاقد بال‌های مناسب برای پرواز است. ملخ جهنده در اواخر پاییز می‌میراند.که عموماً از گیاهان تغذیه می‌کنند و بیشتر عمر خود را روی زمین می‌گذرانند.

گاهی دسته‌های ملخ، همچون تکه‌های بزرگ ابر در آسمان ظاهر می‌شوند و ناگهان بر باغ‌ها و زراعت‌های وسیع فرود می‌آیند و در مدت کوتاهی، ساقه‌های گیاهان و شاخه‌ها و برگ‌ها را می‌خورند و بیابانی خشک یا درختانی عریان از هرگونه برگ و میوه، از خود به یادگار می‌گذارند.

اخبار مرتبط