رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
 • الإثنين ۴ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Monday 18 June
  تهران لطیف
  ٣٢(°C)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۵.٧٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٧٧(in)
اوقات شرعی

 • جمعه ۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
 • کد خبر : 1061
 • مشاهده : 290 بازدید
 • پیشخوان
 • چاپ خبر : خواب آشفته درختان لواسان

لواسان در شب‌ها به دلیل روشنایی درختان و نورهای رنگارنگ باعث بروز مشکلات محیط‌زیستی شده است. به گزارش نشریه : شاید برای شما هم خشکی و بدون طراوت بودن برگ‌‌های درختان سوال باشد. هر چند باید تاکید کرد که بروز هر یک از نارسایی‌های محیط‌زیستی به دلایل متعدد بروز می‌کند، اما ریسه‌هایی که شهرداری برای […]

لواسان در شب‌ها به دلیل روشنایی درختان و نورهای رنگارنگ باعث بروز مشکلات محیط‌زیستی شده است.

به گزارش نشریه : شاید برای شما هم خشکی و بدون طراوت بودن برگ‌‌های درختان سوال باشد. هر چند باید تاکید کرد که بروز هر یک از نارسایی‌های محیط‌زیستی به دلایل متعدد بروز می‌کند، اما ریسه‌هایی که شهرداری برای تزیین بین درختان می‌گذارد در این مساله بی تاثیر نیست.

در۲ سال‌ اخیر اغلب درختان لواسان از بین رفته است. از سوی دیگر درختان باقیمانده در این شهر نیز با اتخاذ تصمیمات ناکارآمد از سوی نهادشهرداری وضعیت مناسبی ندارند. به بیان دیگر می‌توان گفت که درختان شهر این روزها در وضعیت اورژانسی به سر می‌برند.

با بررسی دلایل تشدید‌کننده معضلات محیط‌زیستی باید گفت که نورپردازی‌های این شهرتبری بزرگ برای زدن آخرین ضربه به تنه این درختان است. حال باید هر فردی خود قضاوت کند که آیا رنگ‌های قرمز، آبی، سبز، بنفش و… که با لامپ‌های ال‌ای‌دی به درخت‌ها تابانده و خاموش و روشن می‌شوند واقعا برای زیباسازی فضای شهری نیاز است؟ آیا نمی‌توان تمهیدات مناسب و بی‌خطر برای افزایش زیبایی فضای شهری اتخاذ کرد؟

حتی برخی مغازه‌دارها هم درختان جلوی مغازه خود را این‌ گونه آذین بسته‌اند. درست است که در فرهنگ ما چراغانی کردن در اعیاد و جشن‌ها جایگاه خاص و ریشه تاریخی دارد، اما نباید به این بهانه به محیط‌زیست آسیب زد. چرا اصرار داریم شب‌ها را همچون روز روشن کنیم؟ هوای شهر را آلوده کردیم و تا پای تنه درختان زمین را سنگفرش کردیم. بر بدن آنها پلاک با میخ کوبیدیم، روی تنه‌شان یادگاری نوشتیم و حالا دیگر چرا خواب و استراحت شبانه را از درختان کهنسال خیابان‌های دریغ می‌کنیم؟ این روش نادرست در نورپردازی درختان در حال الگوشدن برای شهرهای دیگر است و دیر یا زود باید در سوگ درختانی بنشینیم که گویی بی‌دلیل ناگهان خشک شده‌اند. طبیعت به کندی و البته به سختی از ما انتقام می‌گیرد.

روشنایی درشب‌ها و اختلال در زندگی درخت

یک کارشناس محیط‌زیست درباره تاثیر برق و روشنایی آن روی درختان می‌گوید: در روز گیاهان در برابر نور خورشید فتوسنتز کرده و ماده‌ای به نام گلوکز تولید می‌کنند. گیاهان شب‌ها گاز کربنیک را جذب و به ماده آلی تبدیل می‌کنند، اما این عمل باید در محیط کاملا تاریک انجام شود. چون با ایجاد روشنایی در پیرامون درخت عمل فتوسنتز انجام می‌شود. محمدرضا فاطمی می‌افزاید: باید در طول شبانه روز یک عمل نوری در درخت انجام شود که به واسطه آن گیاه به تولید ماده آلی بپردازد و در شب‌ها نیز ترکیبات دیگر تولید کند. به گفته او رشد اصلی گیاه در شب‌ها انجام می‌شود. در این شرایط باید روزانه در ساعات بعد از ظهر آبیاری درختان انجام شود و به این ترتیب درخت برای تولید ماده آلی در شب‌ها از آب کافی برخوردار باشد.

به گفته او با ایجاد روشنایی در محیط پیرامون درختان در شب‌ها چرخه ایجاد ماده آلی و رشد گیاه مختل می‌شود. این کارشناس محیط‌زیست می‌افزاید: شب‌ها ایجاد هرگونه روشنایی حتی نور اندک درخت را وادار به تولید فتوسنتز می‌کند. در این شرایط گیاه قدرت رشد و تولید ماده آلی ندارد و در نتیجه درختان به تدریج از بین می‌روند. با بررسی اقدامات شهرداری باید گفت که این اقدام در بلندمدت باعث از بین رفتن سرمایه گیاهی در شهرلواسان می‌شود. شهرداری قبل از انجام هرگونه طرح زیبا سازی شهری باید با مطالعه نکات علمی و کاملا کارشناسی شده وارد عمل شود. فاطمی می‌افزاید: یکی از دلایل عمده زردی یا ریزش برگ درختان را می‌توان روشنایی در شب‌ها دانست، چون به دلیل نبود شرایط مناسب، گیاه نمی‌تواند مواد غذایی خود را به شکل مناسب تهیه کرده و رشد کند. او در پاسخ به این سوال که در سال‌های اخیر به شکل قابل توجهی از حجم درختان لواسان کاسته شده است؛ با این تفاسیر چرا شهرداری به عنوان مدعی رسیدگی به وضعیت درختان این اقدام غیر کارشناسی را انجام می‌دهد؟ 

تاکید می‌کند: شاید در بین کارشناسان این سازمان یک فرد با تخصص لازم در این زمینه وجود ندارد. اغلب آنها کارشناسان فضای سبز هستند و صرفا از بعد فیزیکی و در زمینه کاشت درخت فعالیت می کنند. در این حوزه متخصص وجود ندارد. شهرداری برای احیای درختان باید چراغ‌های این شهر را به شکل بر عکس نصب کرده و طول تیرهای چراغ برق را کاهش دهد. برای مثال می‌توان با کاهش نیم متر طول تیر چراغ برق و کاهش ارتفاع آذین بندی نور را به سمت پایین تاباند تا به این شکل برگ‌ها در فضای تاریک بتوانند به فعالیت طبیعی خود ادامه دهند. درضمن پرندگانی که در شب‌ها در بین شاخ و برگ‌های درختان لانه ‌سازی می‌کنند نیز می‌توانند در فعالیت گیاهان تاثیرگذار باشند. این کارشناس محیط‌زیست می‌گوید: نور موجود در درختان باعث فرار پرندگان و جذب پشه می‌شود.

اخبار مرتبط