رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • السبت ۱۴ شعبان ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 20 April
  تهران تا قسمتی ابری
  ١٣(°C)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٨۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٨۵(in)
اوقات شرعی

 • جمعه ۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
 • کد خبر : 1043
 • مشاهده : 559 بازدید
 • یادداشت‌ها
 • چاپ خبر : تحکیم خانواده ۲

همراهان همیشگی تحکیم خانواده با سلام و آرزوی توفیق الهی و قبولی طاعات و عبادات شما در ماه میهمانی خدا، در این مقاله به ادامه موضوع اهمیت، و جایگاه والای خانواده ازنظر اسلام می‌پردازیم با ما همراه باشید: پرهیز از مقایسه با دیگران همیشه تفاوت‌های فردی وجود دارد و زوج‌ها نباید همدیگر را با اشخاص […]

همراهان همیشگی تحکیم خانواده با سلام و آرزوی توفیق الهی و قبولی طاعات و عبادات شما در ماه میهمانی خدا، در این مقاله به ادامه موضوع اهمیت، و جایگاه والای خانواده ازنظر اسلام می‌پردازیم با ما همراه باشید:

پرهیز از مقایسه با دیگران

همیشه تفاوت‌های فردی وجود دارد و زوج‌ها نباید همدیگر را با اشخاص دیگر مقایسه کنند. نکته حائز اهمیت این است که زوج‌ها باید حاضر شوند این تفاوت‌ها را درک کنند و اختلافات زناشویی را در یک فضای محرمانه و صمیمانه مطرح کنند و معتقد باشند که می‌شود و می‌توان به تفاهم رسید و یک ارتباط سالم برقرار کرد.

برخورد منطقی با خواسته‌ها

لازمه ایجاد تداوم و حفظ زناشویی سالم انعطاف‌پذیری در رویارویی با تقاضاها و درخواست‌های یکدیگر می‌باشد. آشفتگی روابط زن و شوهر به افسردگی و اضطراب دریکی از آن‌ها و یا هر دو آن‌ها منجر می‌شود و درنتیجه بر شدت مشکلات موجود می‌افزاید. گاهی اوقات افسردگی و عصبانیت زن و شوهر به علت اختلال در کار سیستم عصبی یا غدد درون‌ریز و به‌ویژه غدد تیروئید است. بنابراین توصیه می‌شود در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه گردد.

سعی کنید در روابط زناشویی‌تان به‌نوعی و به طریقی رفتارهای مطلوب همسرتان را موردتوجه قرار دهید و تأیید کنید. همسر شما باید بفهمد که برای او ارزش قائل هستید.

راه‌حل عمده مسائل و مشکلات زناشویی، اصلاح نگرش و شیوه برخورد و تصحیح انتظارات بر اساس توان و وسع یکدیگر است.

در رویارویی با مسائل و مشکلات زناشویی همواره باید انعطاف داشت. به‌بیان‌دیگر خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دادن، قبول مسئولیت خود و شناخت انتظارات متقابل، قدم اول درراه حل‌وفصل اختلافات زناشویی است.

زن و شوهر هر دو موظف هستند زمینه‌های بروز سوء تفاهمات و سوءظن‌ها را از بین ببرند و حتی‌الامکان از انجام رفتارهایی که موجب بروز سوءظن‌ها می‌شود خودداری کنند.

انتخاب دوستان

ازآنجاکه نفس انسانی خوپذیر است لذا در انتخاب دوست و برقراری روابط دوستانه و یا معاشرت‌های خانوادگی با زوج‌های دیگر دقت کنید. توصیه می‌شود زن و شوهر هر دو معیارهایی را با توافق یکدیگر مشخص کنند و بر اساس آن‌ها به‌گزینش دوست و برقراری این روابط اقدام نمایند. امام رضا(ع) فرمود: «مُجالِسه الصالحین داعیهَ الی الصَلاح؛ نشست‌وبرخاست با نیکان، مایه روی آوردن آدمی به صلاح و نیکی است.»

عدم دخالت دیگران

زن و شوهر باید هر چه بیشتر با یکدیگر ارتباط کلامی و عاطفی برقرار کنند و سوء تفاهمات و سوء ارتباطات را هر چه زودتر شناسایی، رفع و اصلاح کنند. نکته حائز اهمیت این است که زن و شوهر باید خودشان به حل مشکلات زناشویی و خانوادگی اقدام کنند و پیش از آنکه موضوع را باکسی دیگر در میان بگذارند به‌عنوان دو انسان عاقل و بالغ مسئله را منصفانه بین خود حل‌وفصل کنند و اجازه ندهند دیگران در این امر مداخله کنند. حضرت علی(ع) فرمود: «مَن صَدَّق الواشی افسَدَ الصَّدیقَ؛ کسی که سخن‌چین را تصدیق کند، دوست راستین خود را از دست می‌دهد.»

انتظارات واقع‌بینانه

داشتن نگرش‌های آرمان‌گرایانه و شاعرانه نسبت به ازدواج و روابط زناشویی از سویی و ازدواج‌هایی که بر اساس هوا و هوس، جاذبه‌های مادی یا زیبایی ظاهری صورت می‌گیرد از دیگر سو، ازدواج‌ها را بیشتر با سوءتفاهم‌ها، تضادها و غیره روبه‌رو می‌سازد و این‌گونه پیوندها به‌زودی به سستی می‌گراید. علت اصلی چنین مشکلاتی این است که طرفین از یکدیگر انتظارات غیرواقع‌بینانه دارند و این امر نیز به برداشت‌های نادرست از یکدیگر و سرانجام به ارتباطات نامطلوب ختم می‌شود.

ادامه دارد…

اخبار مرتبط