رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 24 June
  تهران لطیف
  ٢۶(°C)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۵.٨٧(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٨٧(in)
اوقات شرعی

 • شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
 • کد خبر : 995
 • مشاهده : 308 بازدید
 • پیشخوان
 • چاپ خبر : نقش فرهنگ در انتخابات و انتخابات در فرهنگ چگونه است؟

در جهانی که همه چیز روبه یکسان شدن می رود و یکسان سازی اقتصادی و سیاسی در همه کشورها کم و بیش در حال اتفاق افتادن است و مرزها در حال فرو ریختن، نتیجه آن جز در هم تنیدگی، ادغام و همگونی فزاینده در عرصه جهانی نخواهد بود. اینجا نقش و اهمیت فرهنگ پر رنگ تر می شود.

به گزارش نشریه لواسان، سید حسن صفوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات گفت: انتخابات پیش رو محک مناسبی جهت سنجش میزان فرهنگ مشارکت مردم می تواند باشد. حضور یکایک افراد در انتخابات و نقش مردم در این مهم نشان از بلوغ فرهنگی آنان دارد. رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی د راین مشارکت همگانی می توانند با ارتقای سطح معلومات و فرهنگ افراد جامعه، کفه حضور پررنگ مردم را در این عرصه مهم حیاتی کشور و نظام سنگین تر کنند. واژه فرهنگ متشکل از دو کلمه فر به معنی شکوه و هنگ به معنی شخصیت و شرافت است و ترکیب آن تلویحاً معنای رستن از جهل و تاریکی و رسیدن به فضیلت را دربر دارد و ملتی که از تاریکی استعمار رها باشد، شرکت در این کارزار مهم انتخاباتی را از اهم وظایف خود می داند.

از آنجاکه فرهنگ و هنجارهای آن اساس و زیربنای نرم افزاری هر جامعه تلقی می شود و موضوعاتی چون دین، آموزش و خانواده، را در برمی گیرد، کم توجهی به آن یکی از علل مهم ناکارآمدی برنامه ریزی های کلان کشور محسوب می گردد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات خاطر نشان کرد: سهم ما در انتخابات هر قدر افزونتر باشد، به همان اندازه در استحکام پایه ای نظام نقش خواهیم داشت. حضور حداکثری و مشارکت فزاینده مردم در این امر مهم حاکی از یک تعادل دوسویه و نشان دهنده برخورداری مردم از فرهنگ والای اسلامی دارد و این حضور پرشور را می توان بارزترین جلوه فرهنگ اسلامی ایران در آحاد جامعه تلقی کرد.

پیشرفت در تمامی زمینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در گرو اهمیت به فرهنگ است تا آنجا که مقام معظم رهبری بارها فرهنگ را به عنوان مهم ترین موضوعات کشور و دغدغه اصلی ایشان ذکر کرده اند.

مقام رهبری فرمودند: «حاضرم جانم را فدای فرهنگ کنم» حال باید دید داوطلبان دوره دوازدهم ریاست جمهوری تا چه حد برای این مهم ارزش قائل می شوند.

پرسشی که مطرح است این است که اهداف و برنامه های آنان برای رشد و بالندگی فرهنگی در کشور چیست؟

صفوی گفت: دستاوردهای فرهنگی اگر چه ممکن است در حوزه هایی چون کتاب، فیلم، تئاتر، موسیقی و شبکه های مجازی در حد مطلوب نبوده باشد لیکن تغییرات ملموسی در این زمینه می توان یافت که توجه به آن می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات مردم در زمینه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه باشد.

توجه به مقوله فرهنگ باید همواره در دولت های مقتدر مدنظر قرار گیرد و چه بسا کم توجهی به آن کشور را به ورطه های خطرناک سوق دهد.

همانطور که سیاست و اقتصاد مقوله های اساسی کشور است، فرهنگ از اهمیت و جایگاه رفیع تری در این بین برخوردار است و زیربنای بسیاری از حوزه های زندگی فردی و اجتماعی است.

توجه مداوم و اهمیت قائل شدن به فرهنگ و هنر در دولت ها پیشرفت در تمامی زمینه های مختلف را به دنبال دارد و گذر از آنبرای مسئولان کشور به ویژه دستگاه های اجرایی در جمهوری اسلامی شایسته نیست.

رئیس داره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات در پایان افزود: اهالی رسانه می توانند اهمیت و نقش مردم را در اتخابات پیش رو، بیش از پیش روشن نموده و تنور انتخابان را گرم تر کنند و متقابلاً دولت منتخب نیز در اجرای فرهنگ صحیح ایرانی اسلامی و زیرساخت های آن نقش اساسی در رفاه و آسایش مردم ایفا نماید.

 

اخبار مرتبط