رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۸ شعبان ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 24 April
  تهران لطیف
  ١٧(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۶.٠٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۶.٠٨(in)
اوقات شرعی

فرماندار شهرستان شمیرانات با توجه به انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشتماه، به نقش مردم در انتخاب نماینده اصلح پرداخت.

به گزارش نشریه لواسان، شنبه نوزدهم فروردین‌ماه سال جاری عزت ا… خانمحمدی فرماندار شهرستان شمیرانات با اشاره به ضوابط قانون اساسی کشور، نکات محوری بیان کرد و افزود: شورای اسلامی شهرها و روستاها برای مشارکت مدنی مردم پیش‌بینی و در نظر گرفته‌شده است، به لحاظ آنکه نظام، نظامی مردم‌سالار و دینی می‌باشد، قاعده و نماد چنین نظامی مردم است و در حوزه تصمیم‌گیری هم مردم باید بروز و ظهور داشته باشند.

وی ادامه داد: بروز و حضور مردم در انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستاها در انتخاب اعضای شورا معنی و تجلی پیدا می‌کند و با علم بر این موضوع که قانون‌گذار پیش‌بینی کرده است، شورای اسلامی شهرها و روستاها با انتخاب مستقیم مردم برگزیده می‌شوند؛ چند نکته قابل‌بررسی و تأمل آن است که ابتدا زمام امور و حوزه تصمیم‌گیری را به شورای اسلامی شهرها و روستاها که متشکل از ۵ یا ۷ نفر می‌باشد واگذار می‌شود قطع به‌یقین شورا بر اساس  اختیاری که قانون شورای اسلامی شهرها که مصوب مجلس شورای اسلامی نیز است؛ شورایی که در شهر و روستا انتخاب می‌شود هم در مبحث بودجه‌ریزی محل تصویب و درامد ، نظارت بر انتخاب و عملکرد شهردار، دهیار و کل اقداماتی که یک حکومت محلی به نام شهردار و شهرداری و دهیار و دهیاری، مدیرت انجام می‌گیرد شورا باید صفرتا صد بر آن اشراف داشته باشد و بر آن نظارت کند و بر اساس قانون وظایف خود را به‌خوبی انجام دهد.  انتخابات و یا کاندیداتوری افراد نیز امروزه بسیار سهل و روان است و هرکسی دارای صلاحیت باشد و  بتواند، خود را در معرض انتخاب مردم قرار می‌دهد.

خانمحمدی بابیان اینکه دغدغه اصلی ما انتخابات شورای شهرمی باشد افزود: حساسیت در منطقه به این خاطر است، سرمایه بزرگی که مردم به‌صورت ریالی و به‌عنوان عوارض پرداخت می‌کنند به‌درستی مدیریت و هزینه امور شهری بشود و این هزینه‌ها بر اساس ضرورت‌ها و نیازهای شهری باشد. این‌یک رویکرد اجتناب‌ناپذیر است و در تمام حوزه‌های شهری لواسان، اوشان فشم میگون، شمشک و دربندسر بایستی اجرا شود.

فرماندار شهرستان شمیرانات ادامه داد: لواسان برای آنکه بتواند رشدی متوازن، عدالت محور و رشدی بر مبنای اقتضائات مردم محل را داشته باشد لازم است در حوزه‌ی تصمیم سازی، مشاوره و نظارتی قوی داشته باشد  و این مشاوره و نظارت هم می‌تواند مستقیم، نهاد شورای اسلامی شهرها و غیرمستقیم، شورای اسلامی شهر می‌تواند از افراد خبره، دانا در حوزه‌ها مختلف استفاده کند و شهرداری را وادار کند در این رویکرد اقدامات عملیاتی را انجام دهد.

شورای اسلامی شهر نهادی است منتخب مردم و باید در نظر داشت این شورا متشکل از افراد بومی خود شهر می‌باشند و باید این میثاق را با مردم ببندند که به‌عنوان نماینده مردم در نهاد شورا فعالیت کنند و نه نماینده شهرداری! اگر شورایی استقلال رأی و تصمیم‌گیری را نداشته باشد به شورای شهرداری مبدل می‌شود که در آن صورت حوزه کار و تصمیم‌گیری‌اش متفاوت و متناقض با نظرات مردم می‌شود. اگر این تناقض رخ دهد قطعاً شورا به خواسته‌های مردم پشت خواهند کرد و قطعاً نمی‌توانیم انتظار یک شورای کارآمد را داشته باشیم.

این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: بهترین شورای اسلامی شهر؛ شورای شهری خواهد بود که با حفظ استقلال و اختیارات قانونی که به شکل شفاف قانون‌گذار به شورا تفحیظ کرده است تعامل دوسویه منطبق قانون با شهردار و شهرداری داشته باشد این تعامل دوسویه با حفظ استقلال شورا موضوعی قابل حزم هم برای مردم و هم برای مسئولان می‌باشد و همچنین در جهت رشد و توسعه شهری نیز می‌توان اثرگذار باشد.

خانمحمدی بار دیگر تأکید کرد: اگر در امر تصمیم‌گیری و تصمیم سازی جابه‌جایی صورت بگیرد و به‌جای شورای اسلامی شهر و شهرداری، شهردار تصمیم‌گیرنده باشد نهاد شورا خاصیت خود را از دست می‌دهد، اگر شورا با شهرداری و شهردار تقابل داشته باشد دود آن به چشم مردم خواهد رفت. آنچه ما در این مدت مشاهده کردیم جای دغدغه را بسیار بیشتر می‌کند، مردم لواسان، اوشان فشم میگون، شمشک و دربندسر باید بدانند که لازم است دقت نظر بیشتری در انتخاب نماینده اصلح و دلسوز و کسی که بتواند نیازهای مردم، اهداف مردم و ضرورت‌های منطقه را بفهمند داشته باشند.

وی اظهار داشت: مردم باید افرادی را برگزینند که زبان مفاهمه با مردم و مسئولین را داشته باشند و فرد منتخب بداند آنجایی که نیاز است از نظرات فنی و تخصصی استفاده شود و اگر خود تجربه‌ای ندارند  از مشاور استفاده کنند.

استفاده از مشاوران فنی و توانمند هزینه نیست و در نوع خود یک سرمایه‌گذاری برای شهر است. در حوزه محیط‌زیست، فضای سبز و تفرج‌گاه، گردشگری و عمران و آبادانی و جراحی ساختار و طرح هادی حضور مشاوران کارآمد و فنی می‌تواند اثرگذار و مفید باشد. اگر این‌گونه باشد شورایی خواهد بود که می‌تواند از اختیارش استفاده کند و با یک نگاه تکنسینی به موضوعات و مشکلات ورود می‌کند.

فرماندار شهرستان شمیرانات ادامه داد: لازم نیست تمام اعضای شورا فنی باشند، هرکسی در هر جایگاهی که باشد می‌تواند خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد. مردم عزیز باید بدانند میلیاردها ثروت و سرمایه‌ی خود را به دست چه کسانی می‌سپارند و چه کسی می‌خواهد امانت‌دار آن باشد.

خانمحمدی با اشاره به نام‌گذاری مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۶ بنام اقتصاد مقاومت تولید و اشتغال ادامه داد:  باید دید شورای شهر منتخب چه دیدگاهی و چه برنامه‌هایی در این زمینه دارد؟ و برای تولید اشتغال چه تفسیری دارد در این موضوع نیاز است از مشاورهای کارآمد استفاده بشود. شورای اسلامی شهر و شهرداری هر دو موظف هستند به مردم بیلان کاری بدهند که در مدت فعالیت خود چه خدماتی را ارائه داده‌اند. این حق مردم است و باید در این خصوص نظرات و دیدگاه خود را بیان کنند و بدانند نظارت شورا به چه نحوی بوده است. مردم قاضی خوبی هستند  و افکار عمومی هیچ‌وقت اشتباه نخواهد کرد.

وی در ادامه به یکی از اشتباهات بزرگ شورای دوره چهارم اشاره کرد افزود: به‌عنوان نمونه در شورای فعلی پل لشگرک را به مزایده گذاشتند که با ورود استانداری از این قضیه جلوگیری شد. نباید کل اعتبار یک شهر را برای یک پروژه گذاشت. باید پرسید این نظارت و اشراف کجاست!؟ اگر شورایی باشد که مردم را بشناسد و نیاز مردم را بشناسد و افق ۱۰ و یا۲۰ سال آینده را در نظر بگیرد و نه افق چهار سال دوره خود را که این‌زمانی مسجل است، بتواند شهرداری را نیز با خود همراه کند اگر نیازسنجی درست انجام بگیرد و موقعیت استراتژی و ظرفیتی منطقه درست در نظر گرفته شود آن زمان می‌شود بر محور چشم‌انداز ۱۰ سال یا۲۰ سال آینده عمل کرد. آن موقع است که لواسان شمیران فعلی نمی‌شود.

خانمحمدی در پایان افزود: سمت‌وسوی رشد لواسان امروزه مهارنشدنی است. مدیریت مطلوب می‌طلبد و باید دانست حریم شهر کجاست و چه میزان از حریم شهر می‌تواند توسعه ساخت‌وساز داشته باشد. این شفاف‌سازی زمانی انجام می‌پذیرد که مردم بتوانند بیلان شورای اسلامی شهر و شهرداری را داشته باشند و بیلان هم تنها اعداد و رقم و آمار نیست باید تحلیل داشته باشند.

توصیه ما به مردم این است با بصیرت و چشم‌باز و مطالعه درست بر عملکرد شوراها در ادوار مختلف دست به انتخابی بزنند که از آن خوشحال و خوشنود باشند و آثار اقدامات با حفظ آرامش و بدون تنش و متانت فرد اصلح را انتخاب نمایند. مردم این انتخاب رازمانی می‌پسندند که آثار و پیامدهای آن را ببینند. و تشخیص خود را با فضاسازی‌های تصنعی جابه‌جا نکنند.

اخبار مرتبط