رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 23 May
  تهران Mostly Cloudy
  ٢٧(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٩٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٢(in)
اوقات شرعی

سرماخوردگی یا زکام حاد، بیماری ویروسی دستگاه تنفسی هست. بیش از دویست نوع ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد. این نوع ویروس با شروع فصل سرما شایع می‌شود. علائم این بیماری خستگی، آب‌ریزش بینی، عطسه، سردرد و سرفه می‌باشد. گاهی درد عضلات نیز اضافه می‌شود. رنگ ترشحات بینی ممکن است شفاف، زرد یا سفیدرنگ باشد. بعضی […]

سرماخوردگی یا زکام حاد، بیماری ویروسی دستگاه تنفسی هست. بیش از دویست نوع ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد.

این نوع ویروس با شروع فصل سرما شایع می‌شود. علائم این بیماری خستگی، آب‌ریزش بینی، عطسه، سردرد و سرفه می‌باشد.

گاهی درد عضلات نیز اضافه می‌شود. رنگ ترشحات بینی ممکن است شفاف، زرد یا سفیدرنگ باشد.

بعضی مواقع تداوم این بیماری منجر به درگیری اعضای دیگر بدن مانند سینوس‌ها می‌شود که به علت اضافه شدن میکروب‌های عامل بیماری، باعث سینوزیت می‌شود.   

ویروس سرماخوردگی مانند دیگر ویروس‌ها نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی ندارد، بیماری ساده‌ای است که در طی هفت روز معمولاً بهبودی می‌یابد.

بیشتر بیماران حین مراجعه به پزشکان، درخواست آمپول پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک رادارند که در بیشتر موارد لزومی به تجویز این دارو نمی‌باشد.

لازم به ذکر است که در سرماخوردگی غیر از استراحت و نوشیدن مایعات اقدام دیگری نیاز نیست. گاهی استفاده از تب بر و آنتی‌هیستامین‌ها در گرفتگی بینی و تب کاربرد دارد.

بیماران نیز باید توجه داشته باشند که برای هر بیماری نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها مخصوصاً آمپول پنی‌سیلین نداریم. زیرا علاوه بر این‌که این نوع داروها طول دوره درمان را طولانی می‌کنند، خود نیز عوارض خاص دارند.

مثلاً ممکن است فردی به آنتی‌بیوتیک یا آمپول پنی‌سیلین حساسیت داشته باشد و استفاده از آن‌یک بیماری ساده را به یک بیماری پیچیده مبدل کند.

بیماران در حین مراجعه، اولین درخواستشان تجویز آمپول پنی‌سیلین می‌باشد و قانع کردن بعضی از آن‌ها دشوار است.

بعضی از بیماران، شیرخوار ۹ ماهه خود را با علائم سرماخوردگی آورده و درخواست آمپول پنی‌سیلین می‌کنند و می‌گویند که بدون تزریق آمپول خوب نمی‌شوند و بایستی به والد توضیح داده شود که مصرف بی‌رویه آمپول پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ دردی را دوا نمی‌کند و گاهی با دل خوری و ناراحتی مطب را ترک می‌کنند.

در سرماخوردگی بهتر است که هنگام عطسه کردن و سرفه جلوی دهان را با دستمال پوشانده تا از انتقال ویروس به سایرین خودداری شود و با استراحت و مصرف مایعات، میوه و سبزیجات در بهبود روند بیماری دخیل باشیم.

امیدوارم روزی برسد که بیماران با مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها مخالفت کرده و از مقاومت دارویی ایجادشده بکاهند که این خود ملزم به اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی می‌باشد.

فقط در مواقعی که خود سرماخورده دچار عفونت باکتریایی  مزمن شود، یعنی منجر به گرفتار شدن سینوس‌ها یا گوش و ریه شود نیاز به آنتی‌بیوتیک دارد که با صلاح‌دید پزشک و بسته به نوع بیماری نوع آنتی‌بیوتیک مصرفی متفاوت است.

هنگامی‌که بیماری و ویروس هم‌زمان باکتریال شود، طول دوره بیماری بیشتر می‌شود و با مصرف آنتی‌بیوتیک و بازهم استراحت و مصرف صحیح مایعات این دوره نیز طی می‌شود. حین استفاده از داروها یادمان باشد که دارو بلافاصله اثر نمی‌گذارد و حداقل چهل‌وهشت الی هفتادودو ساعت بایستی مصرف شود تا نتیجه درمان دیده شود.

بهتر است جهت یک بیماری ساده هرروز به پزشکان مختلف مراجعه نکنیم و درصورتی‌که بعد از هفتادودو ساعت علائم شدیدتر شد یا هیچ بهبودی حاصل نشد، به پزشک معالج مراجعه کنیم.

 

اخبار مرتبط