رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 23 May
  تهران Mostly Cloudy
  ٢٧(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٩٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٩٢(in)
اوقات شرعی

 • شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۷
 • کد خبر : 114
 • مشاهده : 844 بازدید
 • یادداشت ویژه
 • چاپ خبر : هبه، یا راهی برای دور زدن قانون!

دربند ۱۰ ماده ۵۵  قانون شهرداری‌ها از کمک‌ها و اعانات مردمی به شهر با تصویب شورای شهر به ‌عنوان هبه یادشده است. همان‌طور که از نام آن پیداست، هبه هدیه، کادو یا پیشکشی است که معمولاً یک فرد از روی علاقه و باکمال رضایت  به دوستان یا آشنایان خود در مواقع مختلف تقدیم می‌کند. خوب […]

دربند ۱۰ ماده ۵۵  قانون شهرداری‌ها از کمک‌ها و اعانات مردمی به شهر با تصویب شورای شهر به ‌عنوان هبه یادشده است.

همان‌طور که از نام آن پیداست، هبه هدیه، کادو یا پیشکشی است که معمولاً یک فرد از روی علاقه و باکمال رضایت  به دوستان یا آشنایان خود در مواقع مختلف تقدیم می‌کند. خوب تا اینجا حرفی نیست و در فرهنگ ما هم به این عمل بسیار زیبا توصیه‌شده است، چراکه می‌تواند دل‌ها را به هم نزدیک کند.

بدون شک در طول مدت دو سال گذشته شهروندان منطقه لواسانات این عنوان را در سطح شهر بسیار شنیده‌اند و شاید هم برخی از نزدیک آن را لمس کرده‌اند.

بر کسی پوشیده نیست که شهرها و اجرای برخی عملیات عمرانی و خدماتی و… مستلزم هزینه‌های سنگین می‌باشد و مردم می‌بایست در این امر مهم حضوری فعال داشته و مشارکت کنند.

اما مسئله مهم این است، آیا همه هبه دهندگان به شهرداری‌ها با میل و رغبت به این کار اهتمام می‌ورزند یا خیر ؟ و آیا این افراد بدون هیچ‌گونه توقع و چشم‌داشتی این هبه را می‌دهند؟

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و گفت‌وگوهای بی‌شمار با بسیاری از خود افراد هبه دهنده و نیز عموم مردم، این‌گونه احساس می‌شود، تنها افرادی حاضر به پرداخت هبه هستند که شهرداری امتیازی به آن‌ها بدهد. متأسفانه همین امر موجب شده، نه‌تنها فقط افراد خاصی  بتوانند به این امر روی‌آورند، بلکه عموم مردم و به‌خصوص شهروندان ناتوان را از پرداخت چنین مبالغ هنگفتی محروم ساخته است. پس، شهرداری‌ها ناخواسته نسبت به شهروندان خود تبعیض رو داشته‌اند.

باکمال تأسف باید اذعان کرد، به دلیل وجود مشکلات، موانع و سخت‌گیری‌های گزینشی از سوی شهرداری‌ها، پرداخت هبه تنها به حربه‌ای بدل شده در دست افراد متمول تا به‌راحتی قانون را دور زده و به خواسته‌های غیرمنطقی و اغلب مغایر با منافع عمومی مردم برسند. پرسش اساسی این است، چرا باید یک عده‌ی خاص بتوانند از این فرصتی که شهرداری‌ها تحت نام هبه فراهم کرده‌اند، استفاده بکنند، ولی عموم شهروندان در حسرت این‌گونه برخوردهای نابرابر از سوی مسئولین شهر بمانند؟

 تردیدی نیست که شخص هبه دهنده بدون رعایت اصول فنی شهرسازی و بر اساس آرزوهای فردی خود هرگونه که می‌خواهد اقدام به ساخت‌وساز می‌کند و نتیجه همین است که هست. نمونه این‌گونه ساخت‌وسازهای بی‌قیدوشرط در سطح منطقه زیاد است و هیچ‌یک از مسئولین پاسخگوی وضعیت پیش‌آمده نیستند. پس حقوق دیگر شهروندان چه می‌شود؟! تعهد ایجاد امنیت روانی شهروندان با چه کسانی است؟  با کدام معیار ما مدعی ایجاد منطقه‌ای توریستی هستیم؟

نکته مهم دیگر این‌که، به فرض محال، نفس این عمل درست باشد و شهرداری‌ها در جهت رفاه عمومی و پیشبرد پروژه‌های عمرانی شهر خود چنین راهی را در پیش‌گرفته‌اند، همچنان این پرسش ذهن مردم را به خود مشغول کرده است، مبالغ دریافتی هبه بر چه اساس و مبنایی تعیین می‌گردد؟ آیا پاسخ این است که مبنا و میزان هبه بر اساس نوع درخواست مشتری و میزان درخواست وی محاسبه‌شده و دریافت می‌شود؟ و این یعنی، شما هر چه بیشتر هبه بدهید، آزادتر خواهید بود و …..

به‌هیچ‌وجه نگران ابهام در کار هبه نباشید. خدا را شکر خیلی سرراست و شفاف است و خیلی وقت شمارا نخواهد گرفت. تا آنجایی که می‌دانیم و پیش‌ازاین مرسوم بوده، کافی است دریکی از دفاتر مسئولین شهرداری حضور یافته و با یک صورت‌جلسه بدون امضاء و تاریخ مواجه شوید که مبالغ مشخص و طبقه‌بندی‌شده‌ای دارد. کافی است راضی باشید و هبه دهید. کار تمام است، به همین سادگی! به‌هرحال مسئولین شوراهای شهر (نمایندگان شما) هم به میدان آمده‌اند تا مبادا کار مردم روی زمین بماند و خدای‌ناکرده در عمل به وظیفه کوتاهی کرده باشند!

راستش را بخواهید در طول این سال‌ها خیلی چیزها شنیده و به چشم دیده بودیم، اما باور کنید، «هبه اجباری» یا به زبان عامیانه «زورکی» نه! قدیمی‌ترها می‌گفتند، دارندگی و برازندگی! خوب به‌هرحال منطقه گردشگری و خاص، افراد خاص می‌طلبد و کارهای خاص! جلل خالق!

( قضاوت با شما )

اخبار مرتبط