رفتن به بالا

لواسان , پایگاه اینترنتی نشریه رسمی شهر لواسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • السبت ۱۴ شعبان ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 20 April
  تهران تا قسمتی ابری
  ١۵(°C)
  وزش باد ١۴(mph)
  فشار ٢۵.٨۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٨۵(in)
اوقات شرعی

با توجه به حساسیت‌ها و درنتیجه اخبار منتشره پیرامون ساخت‌وساز حریم و بستر رودخانه جاجرود شهر لواسان و نیز اعتراضات بسیاری از مردم منطقه، بر آن شدیم تا به‌دوراز همه هیاهوها و جنجال‌های موجود، بیشتر به تحلیل‌ها و نقدهای کارشناسانه مرتبط با این موضوع بپردازیم.در این راستا، حمیدرضا ترابی فرد، مدرس دانشگاه و کارشناس محیط‌زیست […]

با توجه به حساسیت‌ها و درنتیجه اخبار منتشره پیرامون ساخت‌وساز حریم و بستر رودخانه جاجرود شهر لواسان و نیز اعتراضات بسیاری از مردم منطقه، بر آن شدیم تا به‌دوراز همه هیاهوها و جنجال‌های موجود، بیشتر به تحلیل‌ها و نقدهای کارشناسانه مرتبط با این موضوع بپردازیم.در این راستا، حمیدرضا ترابی فرد، مدرس دانشگاه و کارشناس محیط‌زیست مقاله‌ای تحلیلی در ارتباط با نقاط ضعف پروژه موردنظر به نشریه لواسان ارائه داده‌اند که تقدیم شما می‌گردد.

پیرو جلسه حضوری باخانم مافی، نماینده محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص بندهای احداثی در بستر رودخانه جاجرود (رودخانه حفاظت‌شده ملی) توسط شهرداری لواسان که خلاف قوانین جزایی آلودگی آب و محیط‌زیست قبل و بعد از انقلاب اسلامی هست، موارد ذیل به لحاظ ملاحظات زیست‌محیطی و کیفیت آب شرب مردم تهران و لواسان به استحضار می‌رساند.

به لحاظ مطالعات مورفولوژی زمین، دست‌کاری‌های اخیر در بستر رودخانه، افزایش ذرات معلق موجود در آب را افزایش و کدورت آب رودخانه به علت استحصال شن و ماسه و با توجه به حجم ذرات معلق ناشی از ساخت‌وسازها و عملیات عمرانی جاده‌سازی و معادن و پالاینده‌هایی مثل ریخته‌گری و آبکاری و تخلیه زباله و ورود پس آب فاضلاب تصفیه‌خانه لواسان و پادگان و فاضلاب بیش از یک‌صد رستوران و آسایشگاه معلولین و پس آب روستاهای بالادست به علت سنگی بودن بافت، همگی وارد رودخانه جاجرود می‌شود.این امر به علت ایجاد بندهای اخیر در بستر رودخانه، سبب رسوب‌گذاری شدید و پر کردن شکاف‌های طبیعی موجود در لایه‌های زیرین بستر و جلوگیری از رویش گیاهی و از بین بردن گونه‌های بی‌مهره، ماهیان و لجن گذاری که سبب ناپایداری بستر رودخانه و از بین رفتن جمعیت گیاهان آبزی، نظیر جلبک‌ها و ماکروفیت ها گشته و این امربر روی متابولیسم زیستمندان اثر می‌گذارد. همچنین، اجتماعات دیاتومه ها و آپی فیت های رودخانه کاهش و درنتیجه‌ی عمق کم آب و به علت پهنای سطح زیاد و تابش آفتاب و گرما و نیز نوعی از فعالیت میکرو ارگانیزم‌ها و فیتوسینک ها، سبب خفگی رشد گیاهان مفید و گندیدگی آب و ایجاد گاز متان می‌شود که بر کیفیت آب اثر بسیار نامطلوبی خواهد گذاشت و آب به رنگ سبز و بودار می‌شود.این آب برای شرب بیش از پنج میلیون نفر در تهران و جمعیت لواسان بسیار خطرناک و تأثیرگذار بر کیفیت آب مصرفی مردم خواهد بود. لازم به ذکر است، در سال جاری استثناً میزان بارش نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بوده و دبی آب رودخانه بیش از سال‌های گذشته بوده است و در کوتاه‌مدت این اثر نامطلوب کمتر مشاهده خواهد شد. ولی در ماه‌هایی که میزان آب ورودی به بندها در ماه‌های مرداد و شهریور و مهر کاهش می‌یابد و در سال‌های کم‌آبی فعالیت نامطلوب لجن گذاری تشدید خواهد شد به‌نحوی‌که بوی بد تعفن گازهای متان و دیگر گازهای حاصله شهر را فرا خواهد گرفت. مثال سال گذشته در یاسوج و بند ایجادشده در بستر رودخانه بوی تعفن مردم شهر را کلافه کرده بود و این امر احتمال بیماری‌های ناشی از عوارض محیطی و کیفیت آب را افزایش خواهد داد.

از قول مسئولین شهرداری لواسان اعلام‌شده است که این طرح از نمونه‌ای مشابه از کشور سوئیس الگوبرداری شده که این امر بسیار قابل‌تأمل است، زیرا مدار جغرافیایی شهر لواسان ۳۵ درجه شمالی است و دمای متوسط سالیانه آن بالا بوده و در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد. ولی در مقابل، کشور سوئیس در دامنه‌های کوه‌های آلپ در مدار ۴۸ درجه شمالی و دمای متوسط سالیانه ۲۰ درجه کمتر از لواسان و آب‌های جاری ناشی از ذوب یخچال‌های طبیعی بالادست با دمای پایین قرارگرفته است.

بعلاوه، ضریب حفاظت زیست‌محیطی آن کشور در سطح بسیار بالایی قرار دارد و این کشور را منبع آب اروپا می‌شناسند. لذا، این نحوه الگوبرداری بسیار غلط، عامیانه و غیراصولی است.پروژه اجرای بندها که چند ماه از اجرای آن نمی‌گذرد،با  رسوب‌گذاری شدید، با شکست مواجه شده و داغ آب را تغییر داده که بسیار خطرناک است و می‌تواند موجب سیل در مناطق اطراف گشته درصورتی‌که هر پروژه باید دوام ۵۰ تا ۱۰۰ سال را دارا باشد تا هزینه انجام‌شده مقرون‌به‌صرفه باشد.

 در ضمن این پروژه تمام استانداردهای زیست‌محیطی را از گیاهان و میکرو ارگانیسم‌ها و جانوران کاملاً بر هم زده و بیشتر شبیه استخر مصنوعی در بستر رودخانه حفاظت‌شده ملی می‌باشد و همچنین استحصال شن و ماسه از حوضچه‌ها که منجر به حضور ماشین‌آلات در بستر رودخانه می‌شود ، آلودگی بسیاری مازاد بر آلودگی‌های قبلی باقی می‌گذارد و سبب بر هم ریختن کامل محیط طبیعی رودخانه از بین رفتن کلیه پایه‌های زیستی رودخانه می‌شود . اولین اصل در اجرای پروژه‌های عمرانی توسعه پایدار و جلوگیری از بر هم ریختن تنظیم اکوسیستم منطقه برای بهره‌برداران و اکو توریسم می‌بایست رعایت شود و جلوگیری از تغییر کیفی آب و اثرات نامطلوب زیستگاه و رعایت فون و فلور آبی ژئومورفولوژی اکوسیستم و ارگانیزم‌های زنده باید باشد .

لذا می‌بایست ارزش‌های اکولوژی و زیست‌محیطی رودخانه جاجرود که یک رود حفاظت‌شده ملی در قوانین جاری می‌باشد . هر نوع عملیات عمرانی باید با دقت نظر بیشتر انجام می‌شد و طبق قوانین جاری ، وزارت نیرو و سازمان محیط‌زیست و وزارت بهداشت و درمان که مسئولیت قانونی در این  خصوص رادارند باید جلوی این عملیات نابخردانه را بگیرند در همین خصوص با آقایان دکتر مقیمی رئیس محیط‌زیست منطقه و آقای دکتر اسلامی زاده از مسئولین سازمان آب منطقه تماس و آنان نیز مخالفت خود را با مستحدثات در بستر رودخانه اعلام و اذعان نمودند شکایاتی در مراجع ذی‌صلاح در این خصوص انجام داده‌اند و خواهان جلوگیری از این طرح نامطلوب شده‌اند و جمع کثیری از اهالی لواسان نیز مخالفت خود را اعلام نموده‌اند . درنهایت امیدوارم مسائل ذکرشده توسط کارشناسان سازمان‌های ذی‌ربط سریعاً رسیدگی شود تا بیش از این بودجه بیت‌المال اسراف نگردد .

اخبار مرتبط