پیشخوان
کد خبر : 2007
شنبه - ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴

مراقب تغییر کاربری‌ها باشیم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاتمی معاون اوقافی و حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه از مطالبات مردم و خریدوفروش عرصه و عیان موقوفه‌های کشور گفت.

به گزارش نشریه لواسان، دوشنبه۲بهمن‌ماه سال جاری معاون اوقافی، حقوقی سازمان اوقاف در خصوص رسیدگی به تخلفات و موقوفه خواری در اطراف شهرها، گفت: پرداختن به موقوفه خواری دو بخش دارد؛ یک بخش به ساخت‌وسازهای غیرقانونی مرتبط می‌شود که ما از آن به‌عنوان زمین‌خواری یاد می‌کنیم. اما طبیعتاً بعضی از افراد سودجو به حاشیه شهر‌ها ورود پیدا می‌کنند و ممکن است بدون طی کردن مراحل قانونی باغ یا هر ساختمان دیگری را بنا کنند. این خاطیان دیگر توجهی به اینکه اراضی موقوفه است یا ملی و یا طبیعی، ندارند. ما موافق این موضوع نیستیم و سعی می‌کنیم با در نظر گرفتن یگان‌های نظارتی از اراضی موقوفه نظارت کرده و مراقب تغییر کاربری‌ها باشیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در زمینه حفظ و صیانت از زمین‌های وقفی تعامل‌هایی را با دستگاه‌های مختلف اعم از شورای حفظ بیت‌المال در این حوزه داشتیم و حتی تفاهم‌نامه‌هایی بین سازمان امور اراضی، جهاد کشاورزی و سازمان اوقاف منعقدشده که یکی از مهم‌ترین این اهداف تفاهم‌نامه حفظ و نگهداری از اراضی کشاورزی و همچنین تولید محصولات کشاورزی است.

حجت‌الاسلام حاتمی در پاسخ به فروش بنا و زمین‌های وقفی به‌طور غیرقانونی، توضیح داد و افزود: ممکن است مثلاً یک زمین در شهر لواسان وقفی و با کمترین قیمت فروش باشد و در همان محله و آن سمت خیابان زمینی دیگر بدون سند وقفی با ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت به فروش برسد، این به معنی از بین بردن حقوق و ارزش موقوفه نیست، بلکه اراضی ملکی به‌طور حقیقی خریدوفروش می‌شود.