آخرین اخبار » تیتر روز
کد خبر : 1553
دوشنبه - ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
معاون اول رئیس‌جمهور گفت:

از رسانه نباید ترسید و باید با رسانه‌ای که زبان تند دارد تعامل داشت

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در آئین افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور گفت: جامعه نیازمند رسانه‌هایی است که مورداطمینان مردم باشد، مرجعیت سیاسی اجتماعی داشته باشند دیده شوند و خریده شوند.

به گزارش نشریه لواسان، معاون اول رئیس‌جمهور روز شنبه ششم آبان ماه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات با اشاره به نقش رسانه‌ها در ارتباط با حوزه عمومی کشور گفت: نمایشگاه مطبوعات میدان گفتگو است به‌ویژه در ارتباط با حوزه عمومی کشور، رسانه جای گفتن و شنیدن و ارتباط و آگاهی دادن است.

جهانگیری بابیان اینکه جایگاه مطبوعات و رسانه باید در اندازه واقعی خود باشد، تصریح کرد: باید حس همدلی با رسانه‌ها تقویت بشود. گاهی رسانه‌ای طوری رفتار می‌کند که ما نمی‌پسندیم اما ما نباید از رسانه دوری‌کنیم یا رسانه هراسی داشته باشیم. نباید از رسانه ترسید، مطبوعات میدان بی‌اخلاقی و بی‌انصافی نیستند، بلکه محل ترویج اخلاق و انصاف هستند، روزنامه محل دشمنی نیست و کشتزار محبت است.

وی افزود: نمایشگاه مطبوعات فرصتی است که در آن رسانه‌های مکتوب برای ارتقای ظرفیت خود تلاش می‌کنند، همه دورهم جمع می‌شوند کنار هم می‌نشینند و باهم گفتگو می‌کنند.

معاون اول ریاست جمهوری علت حضور نیافتن رئیس‌جمهور در نمایشگاه امسال را ناشی از کثرت کار دانست و اظهار داشت: برنامه‌های واجب‌تری پیش آمد و فرصت حضور ایشان در نمایشگاه میسر نشد.

وی در ادامه سخنان خود به نکاتی مهم اشاره کرد و افزود: از رسانه نباید ترسید  و باید کارکرد و با رسانه‌ای که حتی زبان تند دارد تعامل داشت.

جهانگیری افزود: مطبوعات محل ترویج اخلاق است نه میدان بی‌انصافی، روزنامه، مزرعه محبت است نه کشت زار نفرت. رسانه، میدان دوستی است نه محل دشمنی؛ محل همبستگی ملی است نه واگرایی؛ جامعه ما به نکات مثبت رسانه نیاز دارد.

وی گفت: ما مکلفیم  امنیت جامعه رسانه را فراهم‌سازیم و رسانه‌ها نیز سعی نکنند با استفاده از قانون متن را به حاشیه ببرند.

وی در ادامه بابیان اینکه فساد در کشور نهادینه‌شده است گفت: رانت و عدم شفافیت باعث ایجاد فساد است؛ ریشه‌کنی بخش مهمی از آن‌ها بر عهده رسانه‌ها می‌باشد.

این مقام مسئول گفت: دولت کمبود منابع دارد؛ بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بودجه جاری صرف یارانه و صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌شود.

وی در ادامه گفت: جوانمرگی مطبوعات به دلیل اقتصادی، سیاسی یا قضایی نشانگر توسعه‌نیافتگی کشور می‌باشد، مطبوعات هم عامل توسعه‌یافتگی هستند و هم محصول توسعه کشور و توسعه‌نیافتگی آن‌ها بر توسعه همه بخش‌ها اثرگذار است.

اسحاق جهانگیری سپس از مسئولان خواست نگران بیکاری خبرنگاران و اداره غیراقتصادی مطبوعات باشند و برای این مشکل چاره‌اندیشی کنند.

او از همه رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی، نهادهای مدنی، احزاب و جریان‌های سیاسی خواست که برای باز شدن دست دولت در مسیر برآورده کردن مطالبات مردم، دست‌به‌دست هم دهند.

او در پایان همچنین از مطبوعات و رسانه‌ها خواست برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، حراست از امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از بخش خصوصی و یا برگشت سرمایه‌های اجتماعی به دولت کمک کنند.