آخرین اخبار » پیشخوان
کد خبر : 1593
شنبه - ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۶
رئیس انجمن خوشنویسان غرب تهران گفت:

خط ماشینی، خوشنویسی را از هرز نوشتن نجات داد

مجتبی سبزه، رئیس انجمن خوشنویسان غرب تهران، روزه سه‌شنبه هشتم آبان ماه از غرفه نشریه لواسان در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور بازدید کرد.

به گزارش نشریه لواسان، رئیس انجمن خوشنویسان غرب تهران، ضمن تقدیر از عملکرد این نشریه گفت:

باید تبریک گفت به نشریه لواسان، به خاطر فعالیت در زمینه‌ای که قبل از مباحث اقتصادی، جزو ملزومات زندگی مردم می‌باشد.

وی در خصوص انجمن خوشنویسان، گفت: این انجمن دارای ۳۰۰ شعبه در سراسر کشور و ۳۰شعبه در دیگر کشورهای دنیا، مخاطبی چند صدهزارنفری دارد. این آمار کم نیست به دلیل آنکه حتی موسیقی و شعر ایران‌زمین به این اندازه مخاطب ندارد.

سبزه، با اشاره به نقش هنر در زندگی ای فردی بیان کرد: زندگی زیبا، خوب، شیرین و دارای روح خواهد بود که از فرهنگ برخوردار باشد و فرهنگی زیبا خواهد بود که برخوردار از روحی لطیف و زیبا باشد. به قولی هم‌نشین باهنر باشد، ایرانی هم که ما در آن زندگی می‌کنیم، همواره عقبه و تاریخی آمیخته بافرهنگ و هنر را داشته است و همیشه جزو افتخارات ایران بوده و به این موضوع بالیده‌ایم.

وی اذعان داشت: تولد خط نستعلیق در ایران به  ۸۰۰ سال پیش بازمی‌گردد، دراین‌بین شاهد ظهور چه بسیار هنرهایی بوده‌ایم که طولی نپایید از بین رفتند و از یادها فراموش شدند، لیکن هنر خطاطی با قدمت بسیار زیاد خود هنوز برای مردم طراوت خاص خود را دارد و از بین رفتنی نیست.

رئیس انجمن خوشنویسان در خصوص رابطه تمدن و فرهنگ گفت: تمدن دقیقاً بر روی پایه‌های فرهنگ بناشده است، و اگر امروز ما می‌بینیم قله‌های هنر هنوز در دست ایرانیان است، به همین دلیل می‌باشد. هنر همچنان در ایران جوشش خود را دارد و همواره استعدادهای بی‌نظیری نیز در رابطه باهنر در ایران وجود داشته است.

سبزه افزود:امروزه هنرمندان ایرانی کوشش می‌کنند اول حضور در عرصه جهانی هنر را از دست ندهند.

وی بابیان اینکه برنامه‌های کامپیوتری رقیبی برای خطاط‌ها محسوب نمی‌شوند گفت: حدود ۱۰ یا ۱۵ سال پیش برنامه‌هایی نظیر چلیپا به بازار آمد که می‌شد نستعلیق را تایپ کرد، جوی مبنی بر نابودی هنر خوشنویسی در کشور به راه افتاد، در سه سال ابتدایی نیز این نگرانی به‌وضوح احساس می‌شد، اما مخاطبین فرق بین هنر دست با خطاطی ماشینی را دریافتند و موضوع کاملاً برعکس و به نفع خطاط‌ها شد.

سبزه در پایان خاطرنشان کرد: قیمت تابلوهای خطاطی دستی بسیار بیشتر شد و این خط تنها برای متون باارزش به کار رفت، برعکس خط ماشینی که امروزه شاهد آن هستیم. انگار با آمدن خط ماشینی، خوشنویسی از هرز نوشتن نجات پیدا کرد.

 

۳۳ مدال کاراته بانوان قصرانی

تیم کاراته بانوان قصران در مسابقات کشوری باشگاه‌ها در مشهد مقدس خوش درخشیدند و موفق به کسب ۳۳ مدال رنگارنگ در این مسابقات شدند.

به گزارش نشریه لواسان، تیم ۲۸ نفره کاراته‌کاران بانوان قصران با سرپرستی بهشته میرزایی روز چهارشنبه ۱۰ آبان ماه سال جاری به این مسابقات اعزام‌شده بودند در ۱۲ آبان ماه با رقیبان خود از دیگر شهرهای کشور به رقابت پرداختند و افتخارآفرین شدند.

آرزو حاتم اوشانی به‌عنوان کمک سرپرست، حورا صالحی و زهرا احمدی به‌عنوان مربی و داور در مسابقات حضور داشتند.

بنابراین گزارش، فاطمه اسلانی، بتول زمانی و مهری عقیلی به‌طور مشترک موفق به کسب مقام نخست کاتا تیمی شدند، پریسا صالحی، آیناز صالحی، مقام دوم مسابقات و سمیرا نورعلی، مهسا نورعلی، پانته‌آ رسولی و فاطمه علیرضایی مقام‌های سوم تیمی را کسب نمودند.

مباحث فرهنگی و ترافیکی از مهم‌ترین مطالبات شهروندان

روز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شمیرانات مصادف با هفته کتاب و کتاب‌خوانی، مسئولان شهرستان راهکارهای افزایش سرانه مطالعه را موردبحث و بررسی قراردادند.

به گزارش نشریه لواسان، فرماندار شهرستان شمیرانات نیز بابیان این موضوع که در شهرستان مرکز کتاب و کتاب‌خوانی وجود ندارد، اظهار داشت: در جلسه‌ای که قرار است با رئیس شورای اسلامی شهر تهران برگزار شود این مبحث مهم نیز بررسی خواهد شد.

عزت اله خانمحمدی گفت: مباحث فرهنگی و ترافیکی در شهرستان شمیرانات جزء مهم‌ترین مطالبات شهروندان شمیرانی است.

صفوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات نیز به کتابخانه‌های مساجد اشاره داشت و گفت: در این حوزه بیش از ۴۲ کتابخانه کانون مساجد در سطح شمیرانات موجود است که ۹ مسجد دارای کتابخانه هم می‌باشند و از این تعداد می‌شود به مسجد اوین، الهیه، صیاد شیرازی … اشاره کرد.

وی با اعلام حمایت از چاپ کتب و حمایت از نویسندگان گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات حمایت خود از نویسندگان را اعلام می‌دارد و آماده همکاری با آنان می‌باشد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات ادامه داد: استقبال در این حوزه بسیار خوب بود و تابه‌حال از  ۱۲ کتاب حمایت‌شده  و برخی از این تعداد، چاپ‌شده‌اند و برخی نیز در دست چاپ هستند.

بنابراین گزارش، در این نشست علی محسنی رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان شمیرانات و رؤسای دیگر ادارات شهرستان شمیرانات نیز حضور داشتند.

جلسات شمیران شناسی بر روی ریل پیشرفت

نشست‌های شمیران شناسی در ادامه راه بر محور هویت شناسی شمیران و تدوین اساسنامه به راه خود ادامه می‌دهد.

به گزارش نشریه لواسان، روز چهارشنبه سوم آبان ماه، جلسه شمیران شناسی در محل مجتمع گردشگری سپید کمر چال میگون با حضور مهدی یوسفی جمارانی معاونت سیاسی و انتظامی فرمانداری شمیرانات، سید حسن صفوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمیرانات، علی‌اکبر محمودیان و دیگر اعضا برگزار شد.

در این جلسه مراحل تدوین و تکمیل اساسنامه توسط معاون فرماندار شمیرانات موردبحث و بررسی قرار گرفت.

صفوی رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شمیرانات بر پراهمیت خواندن نشست‌های شمیران شناسی اظهار داشت : یکی از اهداف مهم شمیران شناسان ، یافتن هویت شهرستان در حوزه‌های مختلف فرهنگی و نمایاندن آن به جامعه امروزی است.

وی افزود: شمیرانی که امروز ما شاهد آن هستیم بسیار از آنچه که باید باشد به دور است . چراکه برداشت اکثریت جامعه از شمیران صرفاً در حوزه گردشگری و تفریحی است حال‌آنکه غنای فرهنگی که در پیشینه خود دارد ، هویت فرهنگی آن را با آنچه امروز شاهد هستیم متمایز می‌کند.

در ادامه اعضای جلسه ضمن بررسی دو اساسنامه پیشنهادی برای انجمن شمیران شناسی به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

بنابراین گزارش، در پایان فرایند ثبت اساسنامه مردم‌نهاد شمیران شناسی مورد استقبال اعضاء قرار گرفت و مقرر شد تا در نشست بعدی بازخوانی نهایی اساسنامه مردم‌نهاد صورت پذیرد.

عزت اله خانمحمدی، فرماندار شهرستان شمیرانات گفت:

نشریه لواسان آینه تمام نمای مسئولان شهرستان

عزت اله خانمحمدی فرماندار شهرستان شمیرانات ضمن بازدید از غرفه نشریه لواسان در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور، رسانه‌ها را آینه تمام نمای افکار عمومی خواند و گفت: بسیار حائز اهمیت است هرسال یک‌بار و در ضیافت مطبوعات، رسانه‌ها خود را در معرض دید افکار عمومی و آرا و نظر آن‌ها قرار می‌دهند.

به گزارش نشریه لواسان، فرماندار شهرستان شمیرانات، با اشاره به نقش مهم مطبوعات محلی ، گفت: نشریه لواسان به‌عنوان نخستین نشریه محلی شهرستان شمیرانات نقشی مهم و راهبردی  در توسعه و پیشرفت شهرستان دارد.  این نشریه‌ی محلی می‌تواند منعکس‌کننده نظرات مردم به مسئولان باشد.

خانمحمدی در ادامه با اشاره به دومین سال فعالیت نشریه لواسان، گفت: نشریه لواسان به‌عنوان تنها نشریه محلی شهرستان شمیرانات، به‌رغم آنکه هنوز نونهال بوده و در ابتدای راه می‌باشد لیکن گام‌های خوب و موفقی تا به امروز برداشته است.

وی افزود: این نشریه همواره در ارتباط و تعامل با مسئولان شهرستان موفق بوده و برای رشد بیشتر و حضور پررنگ‌تر در سال‌های آینده باید نیم‌نگاهی به تجربیات گذشته خود داشته باشد.

فرماندار شمیرانات بابیان اینکه توانایی و اشتیاق به رشد در اعضا و کادر نشریه لواسان دیده می‌شود گفت: این نشریه می‌تواند با توجه به تجربیات گذشته، خود را پایش و پالایش کند.

وی خاطرنشان کرد: نشریه لواسان برای پیگیری مطالبات و نیازهای منطقه تمام دستگاه‌های اجرایی شهرستان را رسد کند تا مسئولان بدانند رسانه آینه تمام نمای افکار عمومی است. مسئولان، رسانه‌های مکتوب و مجازی همه متعلق به مردم‌اند و این نشریه باید بتواند دغدغه‌های مردمی را به مسئولان انتقال دهد و به دنبال پاسخ آن نیز باشد.

خانمحمدی در پایان گفت: مفاهمه‌ی خوبی که مردم شهرستان از نشریات محلی دارند بسیار حائز اهمیت می‌باشد، مطالعه بیشتر نشریات محلی توسط مردم انگیزه صاحبان رسانه را بیشتر می‌کند.

معاونت سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان شمیرانات گفت:

نشریه لواسان موضع بی‌طرفانه دارد

مهدی یوسفی جمارانی، معاونت سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان شمیرانات، ضمن بازدید از غرفه نشریه لواسان در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور گفت: نمایشگاه مطبوعات همواره و در طی ادوار اخیر برای رسانه‌های محلی و کشوری جهت به نمایش گذاردن توانایی‌های خود فرصت مغتنمی بوده است.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شمیرانات، روز دوشنبه ۸آبان ماه در بازدید از غرفه نشریه لواسان، به دومین سال شرکت این نشریه به‌عنوان تنها نماینده شهرستان شمیرانات در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور اشاره کرد و گفت: در دوره‌ی گذشته از نشریه لواسان استقبال بسیار خوبی شد و جز بخش‌های موردعلاقه مردمی بود.

وی اظهار داشت: بدیهی است در شمیرانات با توجه به اینکه بخش عمده شهرستان در دل شهر تهران قرارگرفته، سایه‌ی مطبوعات کشوری حضور نشریات استانی و محلی را تا حدودی تحت‌الشعاع قرار دهد، گرچه اگر نشریه‌ای دارای موضوعات جذاب و سرگرم‌کننده برای مخاطبین باشد یا بستری برای انتقال معضلات مردمی به مسئولان فراهم کند مطمئناً مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

جمارانی با تقدیر از انتقادات مفید و بازتاب معضلات مردمی در نشریه محلی لواسان، گفت: فعالیت این نشریه در طی دو سال اخیر بیانگر آن بود که نشریات محلی نیز می‌توانند جایگاه خود را در میان خیل عظیم نشریات کشوری مشخص نمایند.

معاونت سیاسی و انتظامی فرمانداری شمیرانات، همچنین نشریات محلی را فرصتی مهم برای بازتاب فعالیت‌ها و مباحث محلی دانست و گفت: در نشریات سراسری و استانی بازتاب موضوعات محلی و خدمات دستگاه‌های اجرایی کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، لیکن وجود چنین نشریه‌ای فرصت خوبی برای اطلاع شهروندان از رویدادهای سطح شهرستان می‌باشد.

وی افزود: در طی دو سال اخیر و انتشار ۲۵ شماره از نشریه لواسان، انتقادات شهروندان شهرستان شمیرانات را شاهد بودیم، که موردتوجه بسیاری از مسئولان قرار گرفت و باعث تسریع در رسیدگی به مسائل و مشکلات مردمی شد. این رسالت خطیری بود که نشریه لواسان آن را به‌خوبی انجام داد.

جمارانی در پایان خاطرنشان کرد: نشریه لواسان ضمن انتقاد از نارسایی و کاستی‌ها در انعکاس اقدامات مثبت و مؤثر شهرستان نیز تلاش می‌کند که نشانگر موضع بی‌طرفانه آن است این مهم باعث بقای این نشریه تا به امروز بوده است.

 

امام‌جمعه رودبارقصران گفت:

رسانه‌ها بیش‌ازپیش به انتشار مسائل دینی اهتمام بورزند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مجتبی حسنی ضمن بازدید از غرفه نشریه لواسان در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور گفت: از گستردگی و خیل عظیم مطبوعات کشوری با موضوعات گوناگون شگفت‌زده شدیم.

به گزارش نشریه لواسان، روز دوشنبه هشتم آبان ماه، حجت‌الاسلام حسنی ضمن ابراز خوشنودی از حضور نماینده شهرستان شمیرانات در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات کشور گفت: حرکت بسیار قابل‌تقدیر و خوبی است چراکه این‌گونه، مردم از سراسر کشور با خدمات و کارکردهای نشریه لواسان و رویدادهای سطح شهرستان آشنا خواهند شد.

امام‌جمعه رودبار قصران همچنین به نقش رسانه‌ها در انتقال آموزه‌های دینی و ارزشی اشاره کرد و گفت: امروزه تمامی اقشار جامعه از طیف‌ها و گروه‌های خاص تا دیگر ادیان، افکار و عقاید خود را در فضای مجازی و حقیقی انتشار می‌دهند، بهتر است رسانه‌های مکتوب رسمی، بیش‌ازپیش به موضوع مهم آموزه‌ها و مسائل دینی اهتمام بورزند.

حجت‌الاسلام حسنی افزود: با توجه به جنگ‌های روانی دشمنان اسلام و کشور عزیزمان، نقش رسانه‌ها در این میان بسیار مهم است چراکه این‌یک جنگ رسانه‌ای است و همان‌طور که فرزندان اسلام در تمام عرصه‌ها خوش درخشیده‌اند  و آرمان‌های امام (ره) و انقلاب را تبیین می‌کنند باید در عرصه رسانه نیز از تلاش مضاعف خود کم نکنند.

 وی در پایان، ضمن تأکید بر نقش مهم رسانه و مطبوعات در میان جامعه خاطرنشان کرد: در ماهنامه لواسان نیز موضوعات بسیار مفید و مهمی ازجمله مباحث دینی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد که بسیار در جامعه امروزی لازم است. موضوعات دیگر همچون فرهنگی و اجتماعی و ورزشی نیز در آن وجود دارد، که این امر نشانگر توجه ویژه به خواسته‌های مخاطبین است.

کلاس‌های آموزشی سلامت روان

محمد بیک بابایی روانشناس بالینی مرکز بهداشت پیامبر اکرم(ص)، از برگزاری کلاس آموزشی سلامت روان به مناسبت هفته سلامت روان در روستای سبو خبر داد.

به گزارش نشریه لواسان، کارشناس بالینی مرکز بهداشت لواسان روز یک‌شنبه چهاردهم آبان ماه، گفت: جلسه آموزشی برای تعدادی  از معلمان و کارکنان مدرسه شهید غفاری واقع در روستای سبو با موضوع سلامت روان در محیط کار و استرس شغلی باهدف افزایش عملکرد  ، کارایی و کاهش میزان استرس  پرسنل این مدرسه برگزار شد.

بیک بابایی همچنین افزود: جلسه آموزشی مشابه با محتوای سلامت روان برای والدین دانش آموزان این مدرسه نیز جهت افزایش دانش و آگاهی برگزار شد .

شمیران قطب تولید گل شاخه بریده

سعیده سعیدی، رئیس اداره جهاد کشاورزی لواسان و رودبارقصران، روز یک‌شنبه بیست و یکم آبان ماه از برگزاری سری کلاس‌های آموزشی  برای باغداران در شهر شمشک دربندسر، رودبارقصران و برگ جهان در لواسانات خبر داد.

به گزارش نشریه لواسان، رئیس جهاد کشاورزی لواسان و رودبارقصران گفت: با توجه به اینکه شهرستان شمیران با تولید سالانه بیش از یک‌میلیون و چهل هزار گل شاخه بریده یکی از قطب‌های تولید گل‌های زینتی در محیط باز و به‌صورت زیر درختی در استان تهران می‌باشد لذا این مرکز جهت ارتقاء سطح دانش گل‌کاران منطقه، به‌ویژه منطقه شمشک دربندسر  و گرمابدر، با همکاری تعاونی تولید گل و گیاه این شهرستان اقدام به برگزاری کلاس آموزشی کرد.

سعیدی افزود: بیشترین نوع گل‌های زینتی شمیران گل شاخه بریده لیلیوم است.

بنابراین گزارش کلاس آموزش باغداران روز پانزدهم آبان ماه در شهر شمشک دربندسر برگزار شد.

وی همچنین از برگزاری کلاس‌های آموزش تغذیه و کود دهی باغات در برگ جهان خبر داد و گفت: با هماهنگی دستگاه‌های اجرائی سطح منطقه، بخشداری و جهاد کشاورزی و شوراهای بخش، کلاس آموزش تغذیه و کود دهی باغات برگزار شد.

رئیس جهاد کشاورزی لواسان و رودبارقصران تأکید کرد: با توجه به شروع فصل سرما جهت ایجاد مقاومت در برابر سرما و آفات زمستان، برای بالاتر بردن سطح آگاهی باغداران این کلاس‌ها برگزار گردید.

رسانه‌ها نقش اصلی فرهنگ در جامعه

در هشتاد و یکمین نشست زرین قلم در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی با حضور زینب نادی، استاد حوزه و دانشگاه، رضا موهبتی سردبیر نشریه لواسان، جعفر حاجی کریم نظری مدیرعامل انتشارات نظری و جمعی از مردم، از کتاب قرآن و عهدین رونمایی شد.

به گزارش نشریه لواسان، شامگاه سه‌شنبه ۱۶آبان ماه، نادی استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به لذت‌های کتاب و کتاب‌خوانی گفت: موضوعات هر کتاب چالش‌هایی است که در ذهن هر نویسنده وجود داشته و ایام متوالی به آن فکر کرده است.

وی ادامه داد: هیچ‌چیز مانند مطالعه و تحقیق انرژی‌بخش نیست، نوشته‌های هر نویسنده به‌مانند فرزندان و باقی الصالحات او هستند، کسب علم و خلق اندیشه جدید تنها لذتی است که روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

در ادامه موهبتی سردبیر نشریه لواسان، در خصوص فرهنگ جامعه به ایراد سخن پرداخت و گفت: فرهنگ زیرشاخه‌های بسیاری دارد. کتاب، کتاب‌خوانی، رسانه، صداوسیما، اساتید، هنرمندان، معلمین و رسانه‌های مکتوب نقش‌های اصلی در فرهنگ هر جامعه ایفا می‌کنند.

وی گفت: رکن اصلی فعالیت‌های فرهنگی کسب درآمد و پول نباید باشد، لیکن جای تأسف دارد در جامعه امروزی موضوعات اقتصادی تیشه به ریشه فرهنگ جامعه زده است.

موهبتی با انتقاد از شهرداری منطقه ۳ در ساخت فرهنگسرای رسانه، آن را درخور و مناسب ندانست و اظهار داشت: در ساخت فرهنگسرا باید بیش از این به مباحث فرهنگی اهتمام می‌ورزیدند چراکه بخش تجاری مجتمع فرهنگسرای رسانه فضای بسیار بیشتری نسبت به بخش‌های فرهنگی آن دربرمی گیرد.

سردبیر نشریه لواسان، در ادامه از دغدغه‌های مسئولان سخن گفت و افزود: مسئولان در جامعه حضور دارند اما در بطن مشکلات نیستند، دلیل این عدم حضور، مشکلات و  گرفتاری‌های عدیده‌ای است که در سطح منطقه و کلان‌شهرها وجود دارد.

وی نقش رسانه‌های منطقه‌ای و محلی در انتقال صدای مردمی  و گوش زدها و انتقادها به مسئولین را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و خواهان تعامل مسئولان با رسانه‌های نقادانه در جهت رفع مشکلات مردم و شهروندان شد.

سپس نظری بنیان‌گذار انتشارات نظری در ادامه مراسم، به “کتاب قرآن و عهدین” اشاره کرد و گفت: کتاب با موضوع و محتوایی بسیار خوب نوشته‌شده و خواندن آن خالی از لطف نیست.

 وی در پایان افزود: فرهنگ مسئله‌ای بسیار مهم است و همان‌طور که رهبری معظم فرمودند فرهنگ از تنفس، بسیار مهم‌تر می‌باشد، و اگر تنفسی هم نباشد پس فرهنگ وجود ندارد. باید بیش‌ازپیش به مسائل فرهنگی اهتمام ورزید تا در برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴ بتوانیم نفر اول در منطقه ازلحاظ فرهنگی باشیم لیکن هنوز قدم‌های ابتدایی آن نیز برداشته نشده و ما از آن به دور هستیم.

بنابراین گزارش، کتاب «قرآن و عهدین» به نویسندگی فردین احمدی ویژه مدارس اسلامی و باهدف ترویج و معرفی ادیان الهی و شناساندن بهتر هر سه دین الهی و رسیدن یقین قلبی نوجوانان و جوانان مسلمان به اینکه اسلام برترین و کامل‌ترین دین است، تألیف شده است.